EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  1000  1

НАЙПРОСТІШИЙ СПОСІБ БЕЗПЕЧНО КУПИТИ БІЗНЕС

Купівля компанії або інвестування, по суті, справа нескладна. Здавалося б, переоформити власника чи вкласти кошти – і готово. Певно, що так все просто може бути в якійсь утопії Оруела. На практиці перед тим, як вкладати кошти, все необхідно ретельно декілька разів та по всіх «фронтах» перевірити.

І розпочинати, звісно, треба з юридичної перевірки компанії, бо найбільше, що ви можете зробити – провести самостійний моніторинг, користуючись відкритими джерелами, де інформація знаходиться у вільному доступі для всіх і кожного.

Усім своїм клієнтам, які звертаються за консультацією, я раджу для початку провести моніторинг по всіх відкритих державних реєстрах:

Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб–підприємців 

Єдиний ліцензійний реєстр, де знаходиться перелік усіх ліцензій, отриманих компанією чи ФОПом. 

Інформація з фондового ринку, якщо потрібна. 

Наявність статусу банкрота можна перевірити тут або тут

Реєстр платників ПДВ та інформація про анульовану реєстрацію платників ПДВ.

Єдиний державний реєстр судових рішень – тут є всі справи, де фігурує компанія чи колись фігурувала. 

Реєстрація домену. Аби дізнатись, чи не фіктивна компанія, а також дату реєстрації цього домену. 

А в кабінеті електронних сервісів можна отримати довідку щодо нерухомого майна та його обтяжень. 

Можна навіть отримати інформацію про володіння транспортними засобами. Реєстр корупціонерів. 

 Дізнатись більше про свого бізнес-партнера можна ще й тут, на сайті ДФС.

Звісно, добре, що усю ключову інформацію можна перевірити самостійно, але і це не все, тому що навіть якщо ви перевірили все в реєстрах, то «собака може бути зарита» в іншому місці. Тому що юридичні перевірки – це лише частина того, що необхідно знати про компанію, коли ти вкладаєш власні кошти.

Саме тому перевірки зазвичай проводять одразу за кільком напрямками: юридичний, податковий, фінансовий аудит, технічний (якщо специфіка компанії дозволяє). Також часто проводять аудит торгових марок і патентів. А ще є цілий перелік перевірок, з якими клієнт самостійно навряд чи впорається, адже це не тільки тривкий процес, а ще й потребує відповідного доступу до баз даних, закритих реєстрів.

І якщо ключове клієнт може отримати самостійно, то ось перевірку статутних документів, формування статутного капіталу, наявність обмежень (обтяжень) майна чи інших активів підприємства, акціонерні угоди або ж певні внутрішні положення, корпоративні документи, стандарти, де прописані повноваження посадових осіб, та й у цілому юридичну структуру бізнесу – клієнт навряд чи самостійно зможе перевірити.

Також часто постає питання про визначення реальних бенефіціарів, проведення аудиту договірної роботи чи наявність кримінальних проваджень та судових справ, що стосуються бізнесу чи захисту персональних даних, особливо якщо компанія має іноземного власника. У таких випадках необхідно перевірити відповідні реєстри судових рішень в країні реєстрації та перевірити контрагента на сайтах податкових служб відповідних юрисдикцій. У цьому питанні я раджу своїм клієнтам два варіанти.

Перший – найняти юриста у відповідній країні, аби він перевірив достовірність, справжність й відповідність вимогам усіх документів, а також перевірив наявність кримінальних проваджень щодо компанії.

Другий – більш раціональний – замовити повну юридичну підтримку і супроводження в Україні. Він нічим не гірший, а в дійсності – це в рази дешевше і швидше.

І найголовніше – НЕ поспішати. Звісно, купити компанію без перевірок і аудитів можна, але ж треба думати про наслідки. Навіщо інвестувати в бізнес із борговим ярмом чи обтяженнями? Можна ж спокійно перевірити всю інформацію, уважно проаналізувати її, і вкласти власні гроші у щось варте того, у те, що принесе реальний прибуток.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх