EN|RU|UK
Блоги Виктор Вишнев
генеральный директор ДП СЕТАМ
  1016  0

Ліквідуйте борги по зарплаті – інакше майно продадуть

Захист основного права працюючого – право на отримання плати за роботу неможливий без захисту права на отримання зарплатні. Нажаль інколи для доводиться продавати майно підприємств. Як це відбувається й до чого призводить.

Право на працю

Право на працю визнається міжнародними угодами як одне із базових соціально-економічних прав людини. Європейська соціальна хартія визначає, що держава зобов’язується визнати однією зі своїх найголовніших цілей і одним зі своїх найголовніших обов’язків досягнення та підтримання якомога високого і стабільного рівня зайнятості, маючи на меті досягнення повної зайнятості, а також ефективно захищати право працівника заробляти собі на життя професією, яку він вільно обирає.

Відповідно до Європейської соціальної хартії «усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей».

У Конституції України (ст. 43) зазначається, зокрема: «Право на працю має комплексний характер і включає в себе ряд можливостей для особи, а саме:

- одержувати заробітну плату не нижчу від визначеного законом рівня;

- своєчасно одержувати винагороду за працю».

Тож держава зобов’язана гарантувати громадянам дотримання їх конституційних прав. Й зокрема права на отримання плати за працю.

Тож кампанія, розгорнута Міністерством юстиції України щодо радикального зменшення заборгованості є цілком відповідної вітчизняному законодавству  та міжнародними зобов’язанням.

Ситуація з боргами

На 1 квітня 2018 року загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати становила 2 млрд 422,2 млн грн, або 98,6% порівняно з 1 березня 2018 року.


Ще кілька років тому офіційні дані щодо боргів із зарплати зрідка коли перевищували 1,5 млрд грн. Зараз борги досягли майже 2,5 млрд грн і зростають далі.

Лідерами із зарплатних боргів є промислово розвинені регіони сходу країни. Донецька область накопичила боргів на 487 млн грн, Луганська – 511 млн грн, Харківська область – 234 млн грн.

Найменшу заборгованість мають Чернівецька (1,5 млн грн), Хмельницька (5,6 млн грн) та Закарпатська області (2,8 млн грн). Це цілком зрозуміло. Зазначені західні області, особливо Чернівецька та Закарпатська, нечисленні, багатотисячних промислових підприємств тут немає, більшість населення цих регіонів виїхала на заробітки за кордон, а тому борги із зарплати тут накопичувати ніде і немає перед ким.

Статистика звертає увагу ще й на такий цікавий і водночас дуже тривожний факт. Понад 60% боргів із зарплати сформували економічно активні підприємства, тоді як підприємства-банкрути забезпечили лише 30% боргів. Лідерство за боргами – у промисловості (1,9 млрд грн). 60% промислових боргів припало на переробні галузі, 26% – на видобувну галузь, 10% – на хімічну промисловість.

Найбільші борги з виплати зарплати має Харківське державне авіаційне виробниче підприємство. Тут борги по зарплаті становлять 74 млн грн.

На другому місці опинився Миколаївський Суднобудівний завод імені 61 Комунара, де борги по виплаті зарплати становлять 30,1 млн грн.

На третьому місці - футбольний клуб Металіст. Борги з виплати зарплати склали 28,6 млн грн.

Продаж майна

Заради боротьби з найбільш злісними неплатниками, Мінюст створив регіональні штаби створені у всіх регіонах України з метою координації, моніторингу та контролю за станом виконання органами Державної виконавчої служби рішень про стягнення заборгованості з виплати заробітної плати та інших виплат, пов’язаних з трудовими правовідносинами.

Також:

·  створено антирейтинги підприємств-боржників у всіх регіонах України;

·  створено мобільні виконавчі групи Мін’юсту з виплати зарплати;

·  розроблено технологічну картку для державних виконавців щодо роботи з боржниками, які перебувають у процедурі банкрутства.

До початку роботи регіональних штабів в середньому щомісяця органами ДВС стягувалось 32,3 млн грн заборгованості по заробітній платі. За час роботи регіональних штабів стягнення збільшилось до 51,7 млн грн або на 54%.

Якщо власник не знаходить іншого способу ліквідувати борги, то Державній виконавчій службі доводиться виставляти таке майно на продаж в державному електронному аукціоні ДП «СЕТАМ».

Й такі приклади непоодинокі.

В квітні пройшли перші успішні торги щодо цієї категорії.Було продано майно Черкаського “Азоту” за 6 154 600 грн, загальна заборгованість підприємства складає понад 43 млн грн, по заробітній платі перед робітниками - 379 000 грн.

Також з цих же причин було виставлено:  ДП Укрекоресурси», ВАТ “Бурова компанія Букрос”, ДП «ДПІ «Запоріжцивільпроект».

Кілька об’єктів стоїть на черзі.

ПрАТ «Херсонський завод карданних валів» - його майно описують представники відділу з питань банкрутства та державні виконавці  Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. Завод досі  не погасив борги перед 10 співробітниками на загальну суму 388 тисяч гривень.

У Кривому Розі за борги у зарплаті ДВС описала майно підприємства ВАТ «Механобрчермет». Для погашення заборгованості, яка за даними Мінюсту становить 3 млн 738 тис. 183 грн,

Держвиконавці описали майно Харківського авіаційного заводу на 20 мільйонів гривень.

Кілька підприємств вже описані й чекають на покупця.

На продаж виставлено майно ДП "Карапчівський спиртовий завод" . Борги по заробітній платі становлять 112 889,03 грн.

Також продається майно ДП "Вашківський спиртовий завод". Борги по заробітній платі становлять 71 988,97 грн.

Особливий лот – це сумний рекордсмен -Миколаївського суднобудівного заводу (попередня назва – Завод ім. 61 комунара ) за 52,3 млн грн. Причина продажу – борги по заробітній платі у сумі 30,2 млн грн.

Результати кампанії

Заборгованість працівникам економічно активних підприємств на 1 квітня становила 1 млрд 278 млн грн (97% порівняно з 1 березня 2018 року), тобто зменшилась на 3%.

Починаючи з 2 квітня, за три тижні цього місяця, було стягнено 52 млн гривень боргів із зарплати на користь 3 тисяч 109 працівників.


Цікавий приклад - ТОВ "Барський комбікормовий завод". Власники довго не реагували на законі вимоги виплатити нарешті заробітну платню робітникам. Проте, коли вже побачили оголошення про продаж – це нарешті подіяло. Борг ліквідовано, підприємство викреслено з реєстру боржників, торги скасовано. Тобто – система працює.

Наразі в органах ДВС знаходяться 16,5 тисяч виконавчих документів про стягнення заборгованості по заробітних платах на 390 млн гривень. Від початку року було стягнено 147 млн гривень. Заборгованість була повністю погашена відносно 10 тисяч 905 працівників.

З початку старту кампанії зі стягнення заборгованості по заробітній платі найбільших успіхів досягли Черкаська, Київська, Тернопільська області, за ними йдуть Житомирська, Запорізька, Рівненська, Сумська і Чернівецька, наступні це — Вінницька, Кіровоградська, Миколаївська області. Далі йдуть Донецька, Закарпатська, Луганська, Львівська області, наступні за ними Дніпропетровська та Одеська області, на передостанньому місці — Волинська, Полтавська, Харківська, Чернігівська та м. Київ, і останні місця посідають Херсонська область, Івано-Франківська та Хмельницька області.

Тож, набагато краще, якщо власники (державні й приватні) ліквідують заборгованість перед робітниками самостійно.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх