EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  581  0

Тотальна податкова прозорість

Бізнес усіх країн потроху бере курс на деофшоризацію. Цей курс розвитку прийняли і затвердили країни «Великої двадцятки» у 2013 році та назвали його планом BEPS (Action Plan on Base Erosion and Profit Shifting). Цей план складається з 15 умов і спрямований на боротьбу з розмиванням оподатковуваної бази і переміщенню прибутку за кордон.

Я вже розміщував на сторінках цього блогу детальний опис однієї з умов плану BEPS, котрий Україна повинна запровадити найближчим часом. Як я вже зазначив, всього умов 15, проте поки що ми спроможні виконати лише 4 з них. Сьогодні ж поговоримо про умову № 5, направлену на боротьбу з податковими зловживаннями, пов'язаними з використанням спеціальних шкідливих режимів оподаткування.

По суті, п’ята умова спрямована на те, щоб ліквідувати та врегулювати всі пільгові правила оподаткування, які застосовуються в деяких країнах (в основному офшорних) до холдингів та філій великих міжнародних корпорацій. І ті податкові режими, що визнані шкідливими у відповідності до плану, повинні бути скасовані або істотно змінені, аби вони не лишались, умовно кажучи, «сірими зонами» для компаній.

Здавалось би, Україна – не офшор і не країна з найоптимальнішими податковими умовами для ведення бізнесу, але все криється в нюансах. За даними OЕCР, в Україні наразі не існує шкідливих пільгових податкових режимів, але діє послаблене податкове навантаження для багатьох підприємств. Наприклад, для тих, які надають послуги управління, координації і контролю бізнес-діяльності, чи тих, які ведуть фінансову і лізингову діяльність, або тих компаній, які займаються купівлею і перепродажем товарів для банківських і страхових установ. Саме ці компанії можуть і викликають найбільшу підозру у країн «Великої двадцятки», тож на сьогоднішній день вони перші у черзі на перевірку.

Також наш уряд до 2019 року має намір переукласти більше 70 угод про уникнення подвійного оподаткування. Згідно з планом BEPS в угодах мають бути дотримані правила обмеження пільг і правила перевірки основної мети. Відповідно, певні виплати між резидентами деяких країн можуть позбутися податкових пільг і повністю підлягати оподаткуванню в тій країні, з якої здійснюється виплата.

І тут виникає певний конфлікт, адже з одного боку, Україна повинна виконати всі пункти домовленостей з «Великою двадцяткою», а з іншого – в нестабільний час зростаючої економіки нам як ніколи важливо залучати іноземних інвесторів і їхній капітал. Це потрібно задля росту і розвитку бізнесу, економіки, а з ними й усього іншого.

І зробити це можна тільки за допомогою наступних кроків.

По-перше, повинні з’явитися якісні інвестиційні проекти, які повинні включати в себе історичні дані мінімум за три роки діяльності бізнесу і, найголовніше, — фінансову модель з прогнозами зростання компанії на майбутні п'ять років. Також важливими є швидкість дій і якісні комунікації і, звісно, кваліфіковані члени команди для роботи з інвесторами.

По-друге, потрібне впровадження надійних інструментів для захисту капіталу та бізнесу.

По-третє, наявність оптимальних та лояльних податкових умов.

І не слід забувати, що сьогодні є багато країн, які вже пропонують реально вигідні умови для ведення бізнесу, наприклад, Угорщина і Болгарія, Андорра і Мальта. Мовчу вже про Каймани і Багамські острови.

Можливо, виконання вимог BEPS і виведе нас на новий рівень співробітництва з країнами «Великої двадцятки», але чи посприяє це притоку капіталу? Подивимося.

Наостанок зазначу, що хоч і здається, що зміни в нашій країні стаються повільно, все ж так чи інакше компанії в Україні і за кордоном зіштовхнуться з необхідністю прилаштуватися та зазнати змін у структурі власності бізнесу. Оскільки оформлення таких змін потребує часу і зважених дій, деяким компаніям давно слід замислитися про те, як вони діятимуть в нових умовах. Тож для економії нервів і ресурсів, найкращою порадою було і залишається звернутися до професіоналів.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх