EN|RU|UK
Блоги Андрій Плига
Координатор волонтерів WWF в Україні
  549  0

Савранський заказник - поля картоплі замість старих дібров

Питають, що не так із Савранським лісом?

Поля картоплі замість старих дібров. Це явно не те, що можна очікувати побачити в лісовому заказнику загальнодержавного значення.

“Метою створення заказника є збереження у ПРИРОДНОМУ стані унікального … лісу в міжріччі Дністра та Південного Бугу, … завданнями заказника є охорона та збереження насаджень дуба скельного та звичайного, збереження та охорона місць гніздування птахів, занесених до Червоної книги України (орел-карлик, орел- могильник, підорлик малий)…” – написано в охоронному положенні заказника. Яким чином перетворення дібров на поля з городиною відповідає меті і завданням створення заказника?

Лише протягом 2015-2016 років у межах заказника було погоджено 177,7 (!!!) га суцільних санітарних рубок, в тому числі старих, віком до 170-ти років, ділянок. І судячи з масштабів вирубаних кілька років тому площ, на всі плани були вочевидь виписані лісорубні квитки. 


Причиною рубок, традиційно, було всихання лісу, а саме: “ураження дерев дуба стовбуровими гнилями, зниження стійкості насаджень унаслідок пошкодження льодоламом (втрачено до 2/3 крони), пошкодження грибковими захворюваннями верхньої частини крони” і т. д. Тому “на всіх вищевказаних ділянках необхідне проведення суцільної санітарної рубки, перебування їх в насадженнях недоцільне”. Чи так це?


Хижі птахи, для охорони яких створений цей заказник, потребують для гнізд великі дерева, які фізично можуть витримати великі гнізда. Але вік дерев - не єдина умова. Гнізда розташовуються в тих місцях, де існують умови зручного підльоту - а такі умови є здебільшого там, де всихають і відпадають великі гілки або де формуються вікна вивалу старих дерев. Нижче зображено класичний малюнок зі схематичними локаціями гнізд різних видів переважно хижих птахів (Романов, Евстигнеев, 2016)


Тобто, те саме всихання старих дерев, із яким “бореться” Савранський лісгосп, формує життєво необхідний біотоп для гніздування птахів, яких лісгосп, як лісокористувач території заказника, має охороняти. І якого, біотопу, вже майже не лишилося завдяки діям останнього. 

Три свіжі вирубки поруч, загальною площею в майже 19 гектарів.

І така “мозаїчна” структура лісу, що формується завдяки всиханню, відіграє ключову роль для природного відновлення лісу, як це відбувається, наприклад, у Біловезькій Пущі. Відбувається там, де цьому не заважають лісгоспи.

Йдеться не лише про птахів - згідно з червоною книгою, унаслідок вирубки зникає також кіт лісовий, що теж зазначений в охоронному положенні, і більшість згаданих там видів рослин: булатка великоквіткова, гніздівка звичайна, клокичка периста і цибуля ведмежа.

Проведені в заказнику суцільні рубки напряму суперечать режиму території заказника, де прописана заборона усіх видів діяльності, які можуть призвести до погіршення умов існування тварин заказника, знищення та зміни рослинного покриву заказника.


За супутниковими знімками і планами насаджень лісгоспу, ми нарахували понад 490 га відносно свіжих зрубів, що зроблені в останні роки, і добре проглядаються з супутника.


via GIPHY

Проведення таких масових суцільних рубок у цих унікальних лісах, на межі степової зони, де ще й лісове відновлення апріорі складніше внаслідок посушливого клімату, тягне на статтю 252 кримінального кодексу України – умисне знищення або пошкодження об'єктів природно-заповідного фонду.

Ну і анонсованою вишенькою на тортик є те, що вирубки, де лісгосп зобов’язаний відновлювати “просанітарені” ділянки лісу, використовуються як поля городини!


Картопля, цибуля, гарбузи, кукурудза і т. д. масово вирощується на вирубаних ділянках.


Зараз, у квітні, про це нагадують численні сліди від минулорічного врожаю, а в інтернеті можна знайти цілі сторінки, присвячені продажу “першої лісової еко-картоплі” , де трапляються такі пасажі: “Так как площади больших размеров, за молодыми саженцами дуба нужно ухаживать, а сотрудников лесхоза не хватает. По-этому людям бесплатно раздают участки с посаженным лесом для того, чтобы они ухаживали за молодыми деревьями первые 1-3 года их роста. Но у Вас возникнет вопрос: Где садить картофель? Там же растут деревья! По технологии выращивания леса, молодые дубы садят друг от друга в ряд 20-30 см друг от друга, а междурядье составляет 6-7 метров, т.е. это и есть та площадь, которая идеально подходит для выращивание картофеля”. Там же згадка:  ”Выращиваем картофель в лесах Савранского района”.

На опублікованих там фотографіях, як виглядає ця місцина влітку, важко здогадатися, що мова йде не про звичайні поля, а про молодий ліс у заказнику загальнодержавного значення, адже, молоді лісові посаджені культури так само надалі числяться лісовкритими площами.

Чи варто казати, що таке використання території заповідного фонду не лише не сприяє поновленню лісу, а і суперечить таким пунктам охоронного положення заказника, як заборона використання отрутохімікатів, розорювання території та зміна рослинного покриву, надання у господарське використання окремих земельних ділянок, ну і, власне, суперечить Земельному кодексу, оскільки є нічим іншим, як не цільовим використанням земельних ділянок.

Вочевидь, в тому числі внаслідок такого "догляду", відновлення дубових культур на вирубках дуже погане – на багатьох побачених заростаючих зрубах (зокрема тих, де досі зберігаються сліди вирощування картоплі чи іншої городини), величезні площі вирубок просто заростають ліщиною або іншими кущами. І на виході ми не маємо ні старих дібров, ні майбутнього дубового лісу.

Позаминулого року суцільні рубки на теренах заказників були заборонені, що очевидно врятувало останні старовікові дубові залишки від цілковитого знищення. Тому, лісгосп перейшов на добивання лісу вибірковими вирубками.

На цей рік погоджено проведення вибіркових рубок на площі понад 450 га, у т. ч. у останніх старих ділянках. Згідно з планами, в деяких виділах планується видалення від 10 до 50% усього деревостану. Фактично, цією та подальшими вибірковими рубками, які, без сумніву, лісгосп робитиме і надалі, будуть донищуватися залишки лісу, заради якого заказник і створювався. 


Перевірка показала, що дуже значний відсоток дерев, уже вимічених під вирубку , - ледь не кожне друге-третє дерево, - мають дупла, а це суперечить законам України – статті 23 санітарних правил в лісах України, згідно з якою “дерева з дуплами залишаються з метою забезпечення лісової фауни природним укриттям”. Практично всі знайдені вимічені дерева були живими, і доцільність їх відведення у рубку сумнівна.

Вимічена під вирубку черешня

Окремо варто зазначити відверто самовільні, повністю нелегальні рубки – як окремих дерев у лісі (чиї пні присипані землею і листям), так і дубів, схоже залишених в свій час в якості насінних дерев на вирубках. 

Але навіщо насінні дерева на вирубках, перетворених на поля?

По суті, заказник Савранський ліс є квінтесенцією сформованої системи лісового господарства, у якій заказники, створені для охорони лісу та рідкісної лісової фауни і флори, мало чим відрізняються від звичайних експлуатаційних лісів. Це зумовлено існуванням системи санітарних рубок, які (до нещодавнього часу) можна було легально обґрунтувати і провести в абсолютно будь-якому лісі, і системи неформальної кругової поруки серед структури лісової галузі, коли “рука руку миє” і всі інстанції у сфері лісової галузі (лісові господарства, лісові науково-дослідні станції,  укрлісозахист, обласні управління мисливського господарства, центральний апарат Державного агентства лісових ресурсів України тощо), відповідальні за обґрунтування та погодження рубок, заточені винятково на отримання прибутку за рахунок добування деревини, зокрема і на заповідних територіях, користуючись існуючими юридичними “вікнами” для цього. “Ми рятуємо ліс, у нас епідемія короїда, кореневої губки та мікоз, і взагалі старі дерева небезпечні. Ми не рубаємо, а відновлюємо ліс”. А ті структури, що формально незалежні від лісової галузі (департаменти екології, екоінспекція, міністерство екології, відповідальне за наданням лімітів, тощо) обмежуються формальним виконанням покладених на них обов'язків, задовольняючись показаними лісниками документами. “Документи на рубку є, значить вона законна”. А те, що рубка знищує останні ліси, де гніздиться той нещасний орел-карлик, вже нікого не цікавить. 

Андрій Плига, Богдан Кученко, Аня Чернявська
Фото: Андрій Плига

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх