EN|RU|UK
Блоги Ірина Заславець
журналіст
  6169  29

Інтриги, втрата свідомості, розчарування…Як Рада "злила" медреформу

Спроба у четвер змусити Верховну Раду таки проголосувати за медичний законопроект більше нагадувала намагання заскочити у останній вагон потяга, що фактично вже віз депутатів на канікули. Шанс невеликий, але він все ж таки був. Та народні обранці ним не скористалися: реформу ледь животіючої української медицини відкладено до вересня. Чому? - давайте проаналізуємо.

Що ж у той день насправді відбувалося в парламенті і чи було це прогнозовано?

«Зараз ті реформи, які пропонуються - не є реформи. Вони є ледве зміни до фінансування, яке зараз відбувається і ми маємо бути готові до того, що ключових реформ не буде. Далі будемо вмирати більше ніж народжувати» - зранку в переддень запланованого розгляду у середу, 12 липня, ошелешує в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

До головного медичного законопроекту на ту мить депутати внесли 886 право і лише 50 з них профільний комітет встиг розглянути. З одного боку це значить, що той взагалі ризикує не потрапити у четвер на розгляд ВР, з іншого - краще такий і не подавати, бо ті правки нівелюють саму суть реформи, заявляє Супрун. З документа викреслили співоплату і міжнародні клінічні настанови, натомість вписали субвенції. Погодитися на це Уляна Супрун категорично не бажає. Мовляв, нехай тоді взагалі ліпше до парламенту документ не виносять.

«Субвенція залишає цю систему як є, лікарі надалі є заручниками міської ради скільки вони будуть заробляти, скільки пацієнтів вони будуть мати, нічого не зміниться. Чи ми готові голосувати і подавати законопроект, де нічого не міняється? - Ні. Як залишать субвенції на первинну ланку, то ми просимо Парубія, щоб він не ставив на голосування. Ми не хочемо цього» - заявляє Уляна Супрун.

Тоді із вуст керманички МОЗу чи не вперше чітко прозвучало: профільний комітет в особі її очільниці Ольги Богомолець блокує реформу.

Чи стало це несподіванкою? - Ні.

Парламентський комітет з питань охорони здоров'я нині вважається найнеповносправнішим комітететом з усіх у Раді. Кілька місяців тому рух «Чесно» навіть проаналізував роботу останнього і назвав його «законодавчим лузером» Верховної ради. За два з половиною роки його депутати спромоглися довести до підписання лише три законопроекти, з яких два - це зміни до 2 статей чинних законів.

https://life.pravda.com.ua/graphs/zakonodavchyj_luzer_verhovnoi_rady_robota_u_komiteti_z_ohorony_zdorov_ja/

Саме через цю законодавчу «активність» на розгляд основні медичні закнопроекти спершу потрапили до комітету соціальної політики, який очолює Людмила Денисова. Наближені до МОЗу люди стверджували: це зробили свідомо, аби комітет Ольги Богомолець закони не «поховав».

Саме комітет Денисової 8 червня і виніс їх на голосування до Ради. Тоді, нагадаю, один з них, а саме: законопроект №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» - Рада підтримала, інший - №6329 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» - ні.

Та кілька тижнів тому хмари над тим першим проголосованим законопроектом таки нависли - він знову потрапляє до рук членів комітету Ольги Богомолець. Уляна Супрун не приховує: вже тоді зрозуміла - буде складно. Адже від самого початку робота із комітетом на складалася і її команда в тому далеко не виняток. Так само ті блокували і всі починання Олександра Квіташвілі. Кожне засідання - це сварки, істерики і взаємні звинувачення. Я взагалі говорю: варто відвідати хоч одне засідання "медичного" комітету і питання, чому ж сама медицина у такому жахливому стані, одразу стане риторичним.

І «О, диво!» - на вирішальне засідання в середу, 12 липня, Ольга Богомолець не приходить. Хоча телефоном переконує - в лікарні, запізнюється. Саме засідання від попередніх ні чим не відрізняється: Олег Мусій , який називає реформу «морською свинкою, що ані до тварини, ані до моря не має жодного стосунку» йде зі скандалом. Він проти того, щоби правки розглядати пакетом. Залу покидають ще два нардепи, оголошується перерва. Після неї - відсутність кворуму. І лише по 19:00 представники МОЗу і активісти комітет дотискають: той схвалює законопроект, прибравши з нього скандальні субвенції. МОЗ задоволений.

Детальніше про це - у моєму сюжеті:


Тепер саме голосування: інтриги, втрати свідомості, розчарування…

Ранок четверга під Верховною Радою починається з акції протесту. Проти медреформи профспілки виходять із цілим перформансом. Уляна Супрун називають не інакше, як уособленням смерті.

Під будівлею МОЗу учасники акції розливають фарбу, називаючи це - «калюжами крові», які потечуть Україною після реформи.

Об'єктивно до міністерства є купа питань: це і затримки з поставками ліків та вакцин, небажання внести в Нацперелік важливі онкології препарати, ігнорування думки медичної спільноти.. Можна перераховувати довго, але, на жаль, ніхто із тих людей, які прийшли "протестувати", нічого з того назвати не могли. Це більше походило на дешевий мітинг, де із аргументів лише стандартне «всьопропало».

- Що вам конкретно не подобається в медреформі?

- Все.

- Що конкретно? Ви читали законопроект?

- Я ні. Ну виступали люді, вони ж не дурні.

- А що вони кажуть?

- Що все погано.

***

У цей час в самому парламенті представники «медичного» комітету ходять групками.

Це так, за словами Ірини Сисоєнко, вони переконують депутатів підтримати законопроект. Хоча станом на 11 годину навіть в порядку денному той не стоїть. Більше того - висновок під ним не підписала Ольга Богомолець. Без того внести на розгляд Ради його взагалі не зможуть. Сама ж депутат, за словами Уляни Супрун, цього взагалі робити не збирається. Відповідний запис у її фейсбуці з'являється об 11:31:

У цей час у парламентській залі Ольги Богомолець немає. За годину до цього вона, розмовляючи по телефону, її покинула. Я кілька разів намагалася до неї додзвонитися, аби дізнатися - чому не ставить свій підпив, але та не відповідала: спершу не знімала слухавки, далі - відбивала. У залі нардеп знову з'являється о 12:40. І зверніть увагу - у руках тримає не законопроект, а телефон.

За якісь 10 хвилин Богомолець виходить із зали. А ще за 5 хвилин я дізнаюся - вона знепритомніла в туалеті. Поряд саме була Надія Савченко. Лікарі зауважили, що зранку вона скаржилася на тиск, а Олег Мусій сказав, що нині Богомолець не в найліпшому стані, бо в лікарні її батько. За кілька хвилин до кімнати примчали колеги по комітету - Тетяна Донець і Ірина Сисоєнко. Прохід усім іншим перекрила охорона.

Олег Березюк, який проходив повз, лише поспівчував. Мовляв, вона стала жертвою цинічної політичної гри: «Голова комітету, член провладної партії, не підписує протоколу, а деякі люди у фракції кажуть, що якщо хтось там проголосує конституційний суд - вони попросять підписати її протокол медичного комітету. Ви уявляєте який політичний шантаж здоров'ям людей».

Уже десь за півгодини Ольга Богомолець покидає будівлю парламенту у супроводі лікарів.

Її речі, а з ними і ще непідписаний текст законопроекту, похапцем збирає Тетяна Донець.

Згодом стає відомо: Ольгу Богомолець зі діагнозом «загострення хронічної хвороби» відвезли до лікарні ДУС «Феофанія», закладу, де і без реформ усе на найвищому рівні. Дуже символічно, як на мене. Ось що з цього приводу пише у себе не фейсбуці голова Громадської ради МОЗ Леся Литвинова:

Та шанс дотиснути реформу все ж лишається. Про це красномовно свідчить поява в залі Уляни Супрун із заступниками. Вони приходять по 16:00. Згодом з'являється і Прем'єр-міністр Володимир Гройсман. Висновок комітету під медичним законопроектом замість Ольги Богомолець підписує її заступниця Оксана Корчинська. На порядку денному він уже стоїть. Останнім.

Хоч нардепи і вирішують засідати до 20:00, шанси ухвалити реформу тануть щохвилини. Розгляд пенсійного законопроекту затягується, за 15 хвилин до двадцятої стає зрозуміло - це провал. Уляна Супрун помітно хвилюється, до неї раз за разом підходять депутати…

Та домовитися, вочевидь, не виходить. Парубій ставить медреформу на рейтингове голосування - «за» розгляд лише півтори сотні депутатів. На тому засідання закривають.

«Не було політичної волі з самого верху, щоби це все продовжувати» - наступного ранку визнала Уляна Супрун. І порадила українцям дуже добре подумати над тим, кого вони обирають представляти свої інтереси.

"Ми зробили все, що ми могли зробити, ми все правильно.. наша команда, люди, які з нами співпрацювали і МОЗ, і наші радники. Коли голова комітету, яка обговорює одну з найважливіших реформ, навіть не приходить на комітет, не підписує висновок комітету, який вже вони проголосували і вже є законне рішення, то я думаю, що це є явне невиконання своїх обов'язків. Це кожного з вас торкає. Ми взяли на себе відповідальність, щоб зробити перший крок, щоб покращити ваше життя, але ваші народні обранці цього не зробили. Сподіваюся, що у місяці вересні проголосують».

Ольга Богомолець: «Міністерство шукає зовнішніх ворогів замість того, щоб виконувати свою роботу, а цю роботу міністерство не виконує».

У "вчорашній" сукні, що може свідчити, що ніч вона таки провела у лікарні, у п'ятницю по обіді Ольга Богомолець приходить до будівлі комітетів Верховної Ради. Будь-які звинувачення у блокуванні медичного законопроекту вона спростовує. Каже: нехай спершу це доведуть.

«Я взяла цей документ, щоб його прочитати. Далі, на жаль, трапилося те, що трапилося і ситуація ускладнилася зі здоров'ям. Я фізично не могла просто підписати цей законопроект. Ніяких розмов з командою Супрун, ніяких відмов щодо підписання не було і мене дуже цікавить, хто є джерелом наклепу».

А що довго не підписувала висновку, певнить, то нормально, спершу їй треба було з ним ознайомитися і вона саме це і робила. Хоча, і я вище звертала на це увагу, в руках Ольга Вадимівна весь час тримала не папери, а телефон, а значить читати внесені у законопроект правки зовсім не квапилася.


Спростовує і заяву Олега Березюка, про шантаж депутатів. Каже, до неї ніхто із фракції БПП не підходив і не вказував ставити свій підпис чи ні.

Хоча, скажу я Вам, зривом голосування Ольга Вадимівна ніяк не засмучена. Вона не приховує, що бачення реформи з Уляною Супрун не розділяє.

«Я не вважаю цей закон, який міністерство чомусь називає «реформаторським», в ньому немає ніякої реформи, цей закон виключно про одне: про централізацію грошових потоків».

А тепер причина, чому ж Ольга Богомолець не затрималася в лікарі: разом з Олегом Мусієм вони зібрали лікарів говорити про реформування медицини. Звернулися до них словами: «Сподіваємося, тут наші однодумці». І виглядало це не інакше як спробою вкотре залучитися підтримкою провідних лікарів у боротьбі проти команди МОЗу.

І ця боротьба, на жаль, не на життя.. Трішки статистики наостанок: за даними ВООЗ в Україні щороку гине 136 тисяч людей, яких могли би врятувати, якби мали хорошу медицину. 4 тисячі помирає від туберкульозу, хвороби, яку в інших країнах ефективно лікують, ще 7 тисяч - від інфекцій. Смерть від серцево-судинних захворювань найвища в Європі - майже 460 тисяч щороку. І щодня помирає 9-ро наших громадян, яким потрібна трансплантація органів.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх