EN|RU|UK
Блоги Ольга Скороход
oглядач Цензор.НЕТ, історик
  1603  44

Бабин Яр - тільки Голокост? Дискусії щодо майбутнього меморіалу

У вівторок чільні українські історики, що досліджують період Другої світової війни, оприлюднили відкритий лист, в якому застерігають від асоціації трагедії Бабиного Яру лише з Голокостом євреїв. Ця ідея педалюється з новою силою в контексті створення меморіалу на цьому місці.

На сьогодні існує дві основні концепції майбутнього меморіалу у Бабиному Яру: меморіал жертвам Голокосту єврейського народу та меморіальний центр пам'яті усіх загиблих тут. Прихильники обох варіантів провели першу зустріч з метою напрацювання єдиної концепції.

Певне, у даному разі негідно гратися з цифрами й доводити, представників яких національностей на цьому місці було розстріляно найбільше. Ці дані можуть докорінно різнитися, зважаючи на певні нюанси в документах того часу. Однак ідею меморіалу на кшталт західних центрів Голокосту творять, не беручи до уваги того, що Бабин Яр вже став місцем пам'яті про розстріляних тут ромів, психічнохворих, військовополонених, українських націоналістів і звичайних киян, які не були євреями.

Провідний дослідник Голокосту старший науковий співробітник нідерландського Інституту військової документації та Центру вивчення Голокосту та геноциду Карел Беркгоф зауважує, що Бабин Яр став місцем, де у 1941 році лише за два дні фашисти розстріляли понад 30 тисяч євреїв: "Це був перший прецедент масового розстрілу євреїв за дуже короткий час". А отже, цей факт має бути увіковічнений.

Інший аргумент прихильників спорудження у Бабиному Яру центру Голокосту здається ще більш переконливим. Професор Браунівського університету Омер Бартов проводить аналогію: "українці також не хочуть, щоб Голодомор був главою в світовій історії випадків масового голоду, а трагедією, яка сталася в Україні". Здавалося б, хіба не переконлива теза для пересічного українця? Однак в даному разі мова йде не про оцінку Голокосту чи Голодомору як геноцидів, а про конкретне місце пам'яті.

Бабин Яр - це історія не лише злочинів нацистів та їхніх поплічників, але й радянського режиму, які піддавали репресіям будь-яку пам'ять про трагедії на цьому місці. Наслідки Куренівської катастрофи 1961 року СРСР також приховував. Таким чином, на відміну від нацистських "фабрик смерті", Бабин Яр - це місце безчинства не одного, а двох тоталітарних режимів, у лаві яких опинився український народ. Історики не так давно почали осмислювати катастрофу "кривавих земель", що опинилися між Гітлером і Сталіним. Якщо усвідомлення буде віддзеркалене у новому комплексі в Бабиному Яру, то позначить етап в кристалізації пам'яті про катастрофу цілого регіону й народів, які тут живуть.

Крім того, є ще один момент, про який раніше більшість істориків воліли делікатно мовчати.

Один з провідних дослідників історії Києва часів Другої світової Віталій Нахманович у вересновому інтерв'ю заявив: "...Абсолютно не зрозуміло, що ж хочуть там побудувати. Від початку це планувалося фактично як музей історії розстрілів євреїв у Бабиному Яру. Тобто вони беруть лише один шматок історії Бабиного Яру, хай він і дуже важливий, свідомо ігноруючи все, що не стосується єврейських доль. Це ненормально. Тепер начебто оголосили, що зроблять музей Голокосту у Східній Європі. Але по суті йдеться про Голокост на теренах колишнього Радянського Союзу. Нам ця пам'ять про СРСР через Голокост абсолютно ні до чого.

Річ у тім, що до цього проекту - створення музею Голокосту євреїв у Східній Європі - активно долучилися московські мільярдери - Михайло Фрідман, Герман Хан, Павло Фукс. Так, усі вони мають українське коріння, але живуть і ведуть бізнес у Москві. І мислять вони по-московському. В їхній свідомості досі існує Радянський Союз. Але з погляду історії Голокосту, Радянський Союз - це умовний кордон. Там дуже по-різному цей злочин відбувався. Навіть якщо брати лише терени сучасної України. Якщо ж брати Голокост загалом, тоді дійсно треба показати все його розмаїття - по усій Європі".

Отже, на виході ми можемо отримати пам'ять про Радянський Союз через Голокост на рівні концепцій?

Тим не менше, проект музею Голокосту у Бабиному Яру вже мав гучну презентацію за участю Віталія Кличка та осіб, яких можна вважати лідерами думок в Україні. Безперечно, у цій ситуації і міській владі, і Мінкульту варто порадити не хапатися за цей проект без дуже серйозного фахового публічного обговорення.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх