EN|RU|UK
Блоги Павло Мороз
Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції
  848  1

«Третій сектор» ПО-УКРАЇНСЬКИ : грантоїди чи суспільні діячі?

Після проголошення незалежності Україна стала на шлях розбудови правової держави та громадянського суспільства, складовим елементом якої є розвинута система «третього сектору» - неурядових організацій (NGO).

Сьогодні спробуємо розібратись, які перспективи приховує діяльність громадських організацій і об'єднань, та які проблеми має інститут NGO в Україні.

«Третій сектор» - невід'ємна складова суспільства, вкрай важливий інструмент для громадян, що дозволяє шляхом вільного об'єднання реалізовувати та представляти їх інтереси.

Зазначений тип організацій має абсолютно різні напрямки діяльності, різні масштаби та цілі. Кожне формування та об'єднання - це унікальний «орган», який надає певний захист інтересам конкретних професійних або суспільних груп. За інтересами та сферою діяльності можна виокремити безліч напрямів, серед них у останні роки популярними стали:

- освіта та медіадіяльність (від проведення навчальних чи психологічних тренінгів та курсів різного спрямування для абсолютно різних соціальних груп - до тренінгів з надання першої медичної допомоги для лижників тощо);

- медична та соціальна допомога (збір коштів та речей для переселенців, дітей-сиріт, лікування або відновлення житла);

- культура (організація мистецьких заходів, організація платформ для обміну досвідом у неформальній атмосфері).

Загалом органами юстиції зареєстровано понад 90 тисяч громадських об'єднань. Крім того, спостерігається тенденція до зростання їх кількості.

Для прикладу - у «третьому секторі» США працює майже 1,5 млн неурядових організацій. В NGO Японії працює близько 4 мільйонів осіб, Німеччини, Англії, Франції - по 1 мільйону осіб. В середньому «третій сектор» формує близько 3,4 % робочих місць.

Найбільша частина витрат NGO йде, як правило, на освіту та науку.

Україна зі свого боку усіляко сприяє та підтримує розвиток «третього сектору». Зокрема у листопаді 2016 року під час внесення змін до Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» ми передбачили ряд новел, які лобіюють інтереси громадського сектору.

Перш за все громадські та благодійні організації не повинні нотаріально посвідчувати підписи на рішенні про внесення змін та установчих документах, окрім випадків, якщо вони самостійно не встановили таку вимогу у своїх установчих документах.

Наступний момент - одна з новел у три рази зменшує плату громадським об'єднанням та благодійним організаціям за внесення змін до установчих документів, що сприяє розвитку громадського сектору та створенню нових об'єднань соціальних груп, чиї інтереси на сьогодні в Україні не представлені жодними організаціями.

На сьогодні держава усіляко сприяє розвитку «третього сектору» в Україні, але не усі громадські об'єднання та формування готові працювати чесно. Найгірше у даній ситуації - серйозна частка активістів України переслідує абсолютно відмінні від задекларованих цілі. Серед них: грантоїдство! Наразі в Україні існують організації, ціль яких єдина - отримати фінансування для забезпечення власних потреб, серед яких питання №1 - висока зарплата керівництву такого типу організацій. Тому вони шукають неіснуючі проблеми, підбурюють суспільство закидаючи завідомо неправдиву інформацію. При цьому зазвичай «грантоїди» є спеціалістами низько компетентними та без бажання розібратися в ситуації, про яку говорять.

Я систематично зустрічаюся з представниками громадських організацій. Зізнаюся, що у деяких випадках некомпетентність просто дивує, а бажання представників ГО створити проблему там, де її немає, приховати фактично неможливо. Також трапляються випадки, коли представники ГО дізнаються від нас, які покращення та нововведення ми плануємо реалізувати, а потім розміщують пости у соціальних мережах з вимогою негайно реалізувати наші ж плани. У окремих моментах діяльність вітчизняних громадських активістів доходить до абсурду! У таких випадках банально шкода витраченого часу та коштів (зазвичай іноземних), що йдуть на утримання таких організацій.

«Третій сектор» - представники активного суспільства. Ціль цього сектору - сприяти розвитку громадянського суспільства та допомагати вирішувати існуючі в країні проблеми. Тому я закликаю українців активно контролювати сектор, що під благими намірами часто-густо просто бажає заробити... на грантах.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх