EN|RU|UK
Блоги НЦП
"Національний центр правозахисту"
  17796  29

Боротьба проти України впродовж життя

Влітку 2016 на всю країну пролунав скандал пов'язаний з Борисом Стекляром, колишнім працівником КДБ. Історики звинуватили його у тяжких злочинах: вбивствах вояків УПА та мирних мешканців західної України.


Однак найбільше кров холола від історії про жорстоке вбивство головного художника УПА - Ніла Хасевича. Згідно версій істориків, операцією керував особисто Борис Стекляр. Після вбивства, тіло художника його та побратимів, що загинули разом з ним, виставили у місті Клевань для залякування місцевого населення.

Фото: друкарська боївка. Позначки розставлені працівниками архіву КДБ. 1 - Ніл Хасевич (Бей-Зот), 2 - Антон Мельничук (Гнат), 3 - В'ячеслав Антонюк ( Матвій). Березень 1952 року. З архівної справи.

Сам Борис Стекляр досі живе у Рівному.

Ці обставини зацікавили суспільство. Інститут Національної Пам'яті надіслав запит в СБУ з проханням відкрити доступ до архіву справи Стекляра. Однак, порушуючи одразу кілька законів, СБУ так і не відкрило архів. Мало того, сам Стекляр якимось чином дізнався про це і подав до суду вже на Україну, щоб спецслужби архів не відкривали.

Найкраще цей процес описує представник УСБУ у Рівненській області Олег Іллючок:

"Випадок зі Стекляром - унікальний. Досі в управління ніхто не звертався з проханням обмежити доступ до справ в архіві. Не знаю, яким чином полковник дізнався про те, що його справою цікавляться."

Отже, достовірно дізнатись чи похилий дідусь дійсно є кривавим душогубом чи це помилка тоді так і не вдалось.

Національний Центр Правозахисту почав своє розслідування з метою розібратись у цій справі. Основним нашим завданням було знайти документальне підтвердження причетності Стекляра до подій описаних вище. Або ж спростувати їх і дати старому спокій.

Завдяки вмілій роботі наших юристів нам вдалося отримати від Галузевого державного архіву СБУ наступні документи:

Спецповідомлення до заступника міністра держбезпеки УРСР від 11 березня 1952 року. В ньому міститься детальний опис трагічних подій четвертого березня того року.

В спецповідомленні йдеться, що для ліквідації Хасевича (Зот, Бей, Рибак) був задіяний капітан Стекляр.

Співробітники держбезпеки кинули у криївку з Хасевичем дві гранати.

Згодом тіло Хасевича було ідентифіковане.

За виконане завдання по ліквідації Стекляр отримав заохочування від командування.

Зараз маємо документальне підтвердження щодо його причетності до жорстокої розправи над Нілом Хасевичем. А згідно закону України це - тяжкий злочин.

Національний Центр Правозахисту продовжить своє розслідування щодо справи Бориса Стекляра.Скоро ми отримаємо повну особову справу даної особи.

Ми донесемо до суспільства та відповідних органів інформацію про кожен злочин скоєний Стекляром і будемо слідкувати за утвердженням Правосуддя.

Далі буде.

Національний центр правозахисту

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх