EN|RU|UK
Блоги Кирило Сергєєв
Почесний Голова ВГО "Товариство Ветеранів АТО"
  1187  1

Про ТерОборону і диявола в деталях

Знову актуалізувалось це питання, і кучу держустанов закидують концепціями реформування ТрО. Переглянув багато з них і всюди, на першому місті - дати ТрО зброю на дом. Під цим підписуються десятки організацій, в тому числі і ветеранських. Та ось маленька деталь - ветеранам зброю ніхто не дасть! Пояснив це одній з організацій, які підписали таку концепцію. Вони розгубились, побігли до військомату і ті їм підтвердили: Так! Навіть якщо зброю дадуть до дому, то кому завгодно, але не ветеранам АТО.
Пояснюю: Кожний, у кого в матеріалах військової справи лежить УБД (учасник бойових дій) автоматично потрапляє до оперативного резерву першої черги. Його ідея в тому, що за оголошення мобілізації, він одразу повертається в частину, в якій воював. А ТрО - це резерв другої черги, ті, хто в АТО не були. Вони мають залишатись в місті проживання навіть за військового стану. Є ще третя черга - це звичайний мобілізаційний резерв - ті, хто ще не воював, але за станом здоров'я придатний до служби, вони теж не входять в ТрО.
Але за всіма концепціями, поданими до ВР, МінОборони, КабМіну і т.д., зброю пропонують роздати на дом саме ТрО.
Тож із кого складається сучасні батальйони резерву. Умовно, їх можна поділити на три групи: 1. Реальні патріоти, які в силу об'єктивних причин не потрапили на війну - цю категорію частіше за все і виставляють на показуху, наче: Дивіться, який у нас класний і чесний батальйон. Вони їздять на збори і намагаються вивчати військове мистецтво. Та є лише один нюанс - їх дууууже мало. За приблизними оцінками - до 20 % від складу батальйонів. А в деяких і взагалі немає. 2. Мажори - під час мобілізації, багато із них приходили відкупатись від служби, та воєнкоми пропонували їм більш дорогу послугу - резерв ТрО, де тебе не заберуть на війну навіть за воєного стану, все одно залишися в своєму місті. Але і цієї категорії не багато. 3. Тітушня - це сама домінуюча група ТрО. Як відомо, після Майдану, більшість спортивних клубів тітушок, стали патріотичними громадськими організаціями, хоч і продовжили з'яматись звичними віджимами і кришуванням, тільки тепер під патріотичними лозунгами. Саме представників цієї групи, можна зустріти в більшості ініціаторів теми: ТрО зброю на дом. У них теж в складі є ветерани, але в форматі: 10 АТОшників на показ і 200 спортсменів в тіні. ТрО їм вкрай цікаве, бо гарантує, що їх спортсменів не заберуть на війну, ще й дасть можливості тримати легальну зброю. А це дозволить віджимати стройки вже не з бітами, а з легальними автоматами. Причому, в приватних розмовах, вони цих намірів і не скривають і не соромляться.
Розмовляючі з одним із ініціаторів такої концепції, я запитав про участь оперативного резерву в ТрО, на що він погодився, але я уточнив: "Тож чому в твоїй концепції, із восьми пунктів, про це ані словом. Є про зброю додому, держфінансування, але жодної репліки про право оперативного резерву (ветеранів АТО) приймати участь в ТерОбороні?". Та він не відповів, ухилився від відповіді.
Самі же воєнкоми часто намагаються видати бажане за дійсне і кажуть, що АТОшники можуть бути в ТрО, але мовчать про виключні умови - обмежена придатність до служби, або в якості інструктора, без включення до штату самого ТерБату. Обмеженна придатність - означає, що внаслідок війни він зазнав ушкодження здоров'ю, які не зробили його інвалідом, але для повноцінної служби він вже не придатен. Таких АТОшників вкрай мало і не збирається навіть 10 % не те щоб складу батальйонів, а навіть на офіцерського складу. Натомість, їх також часто виставляють на показ: "Дивіться, у нас цілих два ветерана є, на бат в 450 чоловік". Показушною є і посада інструктора, їм навіть посвідчення відповідні видають. Да ось тільки вони не входять до штатного складу батальйону, тож і ствол вдома їм не бачити. Да і з оперативного резерву їх ніхто не виключав, а так - дали развлєкуху на мирний період.
Так ось, коли підіймається питання про зброю на дом ТерОбороні, ми всі кричимо : Ура, і радісно підтримуємо. Однак, коли дослідити деталі нашого законодавства, то виходить зовсім інша картинка - озброєні тітушки і кримінал носяться по місту із тепер вже легальними стволами, а ветерани АТО тільки дивляться це по телевізору, в розрахунку захиститись хіба що кухоними ножами.
Тож, колеги з ветеранських організацій. Коли вам принесуть на підпис чергову концепцію ТрО, уважно подивіться, чи є там вимога про формування ТерОборони із оперативного резерву першої черги, а отже - нас, ветеранів. Якщо немає, то запитайте у автора концепції: З чого він вирішив, що той, хто не пішов на війну за шість хвиль мобілізації, піде захищати своє місто зараз? І скоріш за все, відповідь дасть вам розуміння, чому не варто підписувати таку гарну ідею, як "зброя вдома" без врахування, що дома у тих, хто вміє нею користуватись і точно не зрадить і не втече - ветеранів АТО.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх