EN|RU|UK
Блоги Олександр Пирожик
заступник голови Волинської обласної організації ВО "Свобода", перший заступник голови Волинської обласної ради
  348  0

Лісова галузь Волині: «феномен» Кватирка-2

Волинська обласна рада ухвалила рішення звернутися до голови Держлісагентства України щодо відповідності займаній посаді начальника обласного управління лісового та мисливського господарства Олександра Кватирка. Свого часу обласні депутати вже просили столичну владу не призначати на цю посаду людину з кримінальним минулим. Як наслідок, у відомстві Кватирка - нові гучні скандали, кримінальні провадження та борги, які загрожують банкрутством лісової галузі Волині.

За період, відколи Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства очолює Олександр Кватирко, в області спостерігається катастрофічна ситуація у сфері ведення лісового господарства, охорони та захисту лісів. Управлінням приховується реальна екологічна інформація щодо стану лісів (реальні розміри лісових пожеж та незаконних рубок).

За інформацією Державної екологічної інспекції в області, під час проведення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, були виявлені численні порушення в частині недотримання лісокористувачами основних вимог щодо ведення лісового господарства.

Загальна сума шкоди, завданої лісовому господарству за порушення вимог природоохоронного законодавства, становить 14 млн 431,0 тис. грн!


Перевірками встановлено факти зменшення вкритої лісом площі та відсутність контролю за її динамікою в більшості лісогосподарських підприємств. Зокрема, по ДП «Цуманське ЛГ», порівняно із 01.01.2015 станом на 01.01.2016, вкрита лісом площа зменшилась на 1495,2 га, по ДП «Ківерцівське ЛГ» - на 174 га (а порівняно з 2013 роком - на 428 га), по ДП «Шацьке ЛГ» - на 87 га, по ДП «Старовижівське ЛГ» - на 451 га, по ДП «Поліське ЛГ» - на 67 га.

Постійні лісокористувачі не забезпечують виконання запланованих лісовпорядкуванням об'ємів проведення рубок, формування та оздоровлення лісів, виконання планів санітарно-оздоровчих заходів. Відсутній облік осередків та шкідників лісу, моніторинг за їх динамікою. Приховується інформація про лісові пожежі, облік пожеж відсутній.

Постійними лісокористувачами у матеріалах державного статистичного спостереження та відомчої звітності не відображаються реальні об'єми незаконних рубок, лісгоспи у звітній інформації відображають незаконні рубки тільки у випадках, коли лісовою охороною виявлено лісопорушників.

У 2016 році ситуація в лісовій галузі на Волині особливо ускладнилася. За результатами державного нагляду за дотриманням вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони та захисту лісів на посадових осіб державних лісогосподарських підприємств, відповідальних за охорону та захист лісу, протягом року накладено 320 адміністративних cтягнень (практично кожен четвертий працюючий!).

Внаслідок проведення державними лісогосподарськими підприємствами незаконної заготівлі деревини на землях лісогосподарського призначення розмір заподіяної шкоди становить близько 8 млн. грн. При цьому дозвільні документи на проведення цих рубок видавались ВОУЛГ та погоджувались управлінням охорони навколишнього природного середовища Волинської ОДА. Під виглядом суцільних санітарних рубок заготовлюється високосортна комерційно приваблива ділова деревина.

Проявились і проблеми фінансово-економічного характеру.За офіційною інформацією, станом на листопад 2016 року кредиторська заборгованість державних лісогосподарських підприємств за роботи, товари та послуги, платежі до бюджету та розрахунки по заробітній платі сягнула більше 88 млн. грн!

Питання, як вивести підприємства із фінансової кризи залишається сьогодні без відповіді. Хоча для лісокористувачів найпростішим є шлях збільшення об'ємів вирубки лісів, що є неприпустимим!

Як відомо, основні функції діяльності лісового господарства - екологічна, економічна, соціальна. Жодної з цих функцій ВОУЛГ під керівництвом Кватирка О.М. належним чином не виконує.


Екологічна складова.

1. Масові вирубки лісів під виглядом санітарних рубок насправді проводяться не задля вирубки сухостоїв, а для заготівлі високоякісної комерційно цінної деревини для експорту. Докази - протиправна діяльність ряду посадових осіб ВОУЛГ на чолі з Кватирком О.М., яким займаються правоохоронні органи.

2. Недотримання вимог по догляду за лісовим фондом. Фактично замість сухостоїв, які не становлять цінності для експортерів, вирубуються живі дерева. Окрім економічних збитків, це призводить до згубних екологічних наслідків: через такі підходи лісовий фонд піддається прогресуючій руйнації шкідником - короїдом.

3. Приховування реальних наслідків збитків від санітарних рубок. Фактично декларуються лише ті пні вирубаних дерев, де лісопорушників спіймали «на гарячому», тобто за фактами, яких уже неможливо приховати.

Вирубування лісів на Волині досягає критичного рівня. Кожного дня вирубуються та експортуються тисячі дерев. Якщо не буде вжито дієвих заходів щодо відновлення лісів і розширення їхніх площ, це матиме не прогнозовані екологічні наслідки.

4. Катастрофічне зменшення площі лісових угідь. В контексті з економічною складовою вирубок лісів (масове функціонування незаконних пилорам, особливо в поліських районах) - зменшення лісистості нашого краю.

За експертними оцінками, вкрита лісом площа у лісах, підвідомчих ВОУЛГ, лише за один рік зменшилася на 1100 га. Дані за 2016 рік уточнюються, але масштаби будуть істотно більшими. На Волині зріє екологічна катастрофа!

5. Приховування реальних наслідків збитків від лісових пожеж, непублічність інформації щодо реальної площі лісових пожеж, які відбулись у лісах підвідомчих підприємств, належний облік пожеж відсутній.

6. Тотальна закритість інформації про роботу галузі від громадськості. В інформаційному просторі розміщується здебільшого лише інформація про піар-акції із облаштування рекреаційних пунктів за участю голови обласної державної адміністрації.

Економічна складова.


1. Критичне зростання обсягів кредиторської та дебіторської заборгованості. Неконтрольованість процесів.

За попереднього керівника лісової галузі на Волині було взято стратегічний курс на зменшення та мінімізацію дебіторської та кредиторської заборгованості. Кредиторську заборгованість підприємств лісової галузі на Волині вдалося зменшити з 62-х мільйонів гривень до 52-х мільйонів...

Із приходом на цю посаду Кватирка О.М. процеси пішли у зворотньому напрямку. На запит обласної ради надійшла інформація від самих же лісівників щодо заборгованості, яку вже неможливо приховати. Загальна сума кредиторської заборгованості - 88 млн. 439 грн.! Сума дебіторської заборгованості - 26 млн. 356 грн.


2. Загальна сума виявлених фінансових порушень - понад 19 млн. грн! За інформацією, яку на запит обласної ради надало Управління Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області, протягом 2016 року проведено 29 ревізій на підприємствах, що належать до сфери управління обласного лісового та мисливського господарства, у тому числі 20 планових та 9 позапланових.


За результатами проведених контрольних заходів, загальна сума виявлених порушень становить 19 млн. 10 тис. грн., з яких порушення, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів - 11 млн. 792 тис. грн. та порушень, що не призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів - 7 млн. 218 тис. гривень.

3. Складається враження, що окремі керівники державних підприємств за попередньою змовою з суб'єктами господарювання свідомо створюють кредиторську заборгованість та доводять її до безнадійної. Тобто, за мовчазною згодою або ж і можливою зацікавленістю керівництва ВОУЛГ цілеспрямовано виводяться кошти з підприємств, не виконуються зобов'язання перед бюджетом і працівниками та свідомо банкрутуються підприємства лісової галузі.

До прикладу, кредиторська заборгованість одного лише ДП «Цуманське ЛГ» становить 12 млн. 164 тис. грн., тоді як дебіторська заборгованість - 2045,2 тис. грн., що покриває борги підприємства менше, ніж на 20%. За висновками фахівців, це - не що інше, як штучне доведення підприємства до банкрутства.

4. Такий стан справ - це потенційний фінансовий крах підприємств, швидке банкрутство всієї лісової галузі на Волині. Адже загальна сума боргів підприємств, підпорядкованих ВОУЛГ, разом зі штрафними санкціями, сягнула майже 122 мільйони гривень!

5. Ресурсів, у який спосіб можна оперативно перекрити ці борги, наразі немає. Зробити це можна хіба що за рахунок подальшого вирубування лісів, а також експорту найбільш цінної деревини за кордон, що завдаватиме подальших збитків лісовому господарству краю та економіці Волині загалом.

Соціальна складова.

1. Незадовільною є кадрова політика, політика залякування керівництвом управління працівників нижчої ланки, директорів лісгоспів, лісничих, майстрів лісу. Безпідставно звільняються з роботи висококваліфіковані працівники, керівники підприємств. При цьому на посади призначаються лояльні до керівництва працівники, освіта та досвід роботи яких не відповідають галузевим кваліфікаційним вимогам.

2. Незаконні звільнення керівників ДЛГ були неодноразово оскаржені в судах, факти незаконних звільнень доведені в судовому порядку! Це викликає обурення в колективах держлісгоспів, невдоволення територіальних громад, представників органів місцевого самоврядування, провокує соціальні збурення і протести.

3. Не забезпечується виконання вимог щодо охорони праці. Протягом року в лісовому господарстві зафіксовано два смертельні випадки (Колківський та Любомльський держлісгоспи).

4. Буденною практикою стають невиконання рішень судів, ігнорування вимог чинного законодавства. Так, не виконуються рішення Суду щодо повернення у користування земель навколо Повурського військового авіаційного полігону Міністерству оборони України. Не забезпечується виконання Указу Президента України «Про створення Ківерцівського національного парку «Цуманська Пуща».

Зрештою, від таких керівників та їхніх дій підривається авторитет влади, довіра до неї та потерпає імідж не лише лісової галузі на Волині, а й усієї державної влади на теренах нашого краю та Волинського регіону загалом!

Невже цих фактів, аргументів та експертних висновків недостатньо, аби столичні покровителі Олександра Кватирка нарешті зрозуміли, що така людина не може очолювати лісову галузь Волині, тож Кватирко має піти?!

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх