EN|RU|UK
Блоги Антон Красов
Голова громадської організації "Штаб юридичної допомоги", юрист ВГО "Юридична Сотня"
  22474  14

ЗАКОНОПРОЕКТ #5337 – все, що ви хотіли знати, про строки звільнення контрактників

Вже рік триває епопея зі звільненням контрактниів: за цей час розроблялися і були подані 3 законопроекти, які стосувались строків їх звільнення. Час ішов, але питання не вирішувалися, збурюючи все більше емоцій самих військових та їх рідних. Поки десятки тисяч військовослужбовців чекають свого звільнення після підписання закону Президентом, ми проаналізуємо правові норми та нюанси прийнятого закону.

Але про все по порядку.

Про що йдеться

Нагадаю, що законопроект #5337 має назву «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку проходження військової служби». Його було прийнято Верховною Радою 06 грудня 2016 року, і тепер він має статус закону, який набув чинності 07 січня 2017 року після його підписання Президентом України. У даній статті ми розглядатимемо тільки питання звільнення військовослужбовців-контрактників і не торкатимемось інших питань, які унормовуються в ньому.

Кому цікаво, як народні депутати обговорювали та приймали законопроект 5337, дивіться відео із сесійної зали ВР.

https://www.youtube.com/watch?v=47pq5VhObLg&feature=youtu.be


Коментар Президента під час підписання закону:

https://www.youtube.com/watch?v=gSJKUWJc3uo

Підписання закону вводить його в дію наступного дня після його опублікування, однак сам механізм звільнення запрацює не одразу. Про це читайте далі.

На кого поширюється закон

На даний час ми маємо дві проблемні категорії військовослужбовців, які проходять військову службу і не знають дати свого звільнення.

До першої відносимо всіх, хто підписав строкові контракти (на 3 чи 5 років) до початку АТО (до початку особливого періоду), тобто до 18 березня 2014 року. Їхні контракти були автоматично продовжені. Таких осіб зараз близько 70 тисяч.

До другої категорії належать військовослужбовці, які підписали контракт в період АТО (особливий період, з 18 березня 2014 року і дотепер) на строк «до закінчення особливого періоду». Таких осіб близько 20 тисяч.

Саме на ці 2 категорії і поширюється даний законопроект.

Що буде після підписання

03 січня 2017 року настала довгоочікувана мить - і Президент підписуав закон № 5337. Після його опублікування в "Голосі України" 07 січня він набув чинності. Як же відбуватиметься звільнення, кого звільнять одразу, а кому доведеться чекати, - розбираємо далі правові нюанси закону.

1. Звільнення першої категорії (розірвання «строкових контрактів»).

Відповідно до норм закону такі особи отримують право на звільнення через 18 місяців після закінчення строку дії свого контракту.

Норма права звучить так: «Встановити, що право на звільнення з військової служби набувають військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, дію якого було продовжено понад встановлені строки на період до оголошення демобілізації та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту».

Приклад 1. Військовослужбовець Андрій уклав контракт 01 січня 2012 року строком на 3 роки. 01 січня 2015 року строк його контракту завершився. Однак у зв'язку з особливим періодом, який діяв на той час, строк контракту був продовжений. Для того щоб отримати право на звільнення, такий військовослужбовець має «переслужити» 18 місяців з дня закінчення свого контракту. До 01 січня 2015 року додаємо 18 місяців - і отримуємо 01 липня 2016 року. Таким чином, військовослужбовець Андрій отримає право на звільнення після підписання закону Президентом. Однак реалізувати дане право він зможе не відразу, а протягом року з дня вступу в дію закону - тобто фактично протягом 2017 року. Конкретна дата буде визначена з урахуванням положень підзаконного нормативно-правового акту, який ще не прийнятий.

Про це йдеться у п. 2 Прикінцевих Положеннях № 5337. Норма права звучить так:

«Звільнення таких військовослужбовців з військової служби здійснюється (за бажанням військовослужбовця) у строки та в обсягах, визначених центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, не пізніше одного року з дня набрання чинності цим Законом».

Приклади 2, 3. Військовослужбовець Павло уклав контракт 20 серпня 2013 року строком на 3 роки. 20 серпня 2015 року строк його контракту завершився. До 20 серпня 2015 року додаємо 18 місяців - і отримуємо 20 березня 2017 року. Таким чином, такі військовослужбовці, як Павло, отримають право на звільнення 20 березня 2017 року і мають бути звільнені протягом 2017 року.

Те ж саме стосується військовослужбовців, які уклали строковий контракт під час дії особливого періоду на певний строк і який закінчився до моменту вступу в дію законопроекту 5337. Наприклад, військовослужбовець Іван уклав контракт 20 жовтня 2015 року строком на 1 рік на проходження військової служби у Державній прикордонній службі. Таким чином, через рік 20 жовтня 2016 року такий контракт був автоматично продовжений до кінця особливого періоду. Відповідно до норм законопроекту 5337 Іван отримає право на звільнення через 18 місяців після закінчення терміну дії його контракту, тобто 20 квітня 2018 року.

Приклад 4. Військовослужбовець Олексій вже більше 15 років проходить службу за контрактом. Для нього цей контракт уже четвертий, в той час як для когось тільки перший. Однак незважаючи на велику вислугу років, право на звільнення він також отримає через 18 місяців з дня закінчення свого останнього контракту, як і ті військовослужбовці, які підписали контракт вперше. Наприклад, його останній контракт завершується 15 грудня 2014 року. Додаємо до цієї дати 18 місяців, і отримуємо 15 травня 2016 року - це та дата, з якої військовослужбовець Олексій отримає право на звільнення. Сам факт звільнення відбудеться, як і в інших військовослужбовців у 2017 році згідно з графіком. Як бачимо, наявність великої вислуги років до початку АТО не впливатиме на строк, який необхідно переслужити, щоб отримати право на звільнення.

2. Звільнення другої категорії (розірвання «безстрокових контрактів»)

Згідно з нормами Закону #5337 особи з контрактом «до закінчення особливого періоду» отримують право на звільнення після того, як вони відслужили 24 місяці ( 2 роки ) під час дії особливого періоду.

Норма права звучить так: «Встановити, що право на звільнення з військової служби набувають військовослужбовці, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом»

Приклад 5. Військовослужбовець Оксана уклала контракт 01 листопада 2015 року строком «до закінчення особливого періоду» і зараз проходить військову службу. Додаємо до цієї дати 24 місяці - отримуємо 01 листопада 2017 року. Отже, право на звільнення військовослужбовець Оксана отримає з 1 листопада 2017 року і має бути звільнена до кінця 2017 року згідно із затвердженим графіком.

Що - знову чекати?!

Як бачимо, наступного дня після підписання закону звільнення не відбудеться. Воно втілюватиметься в життя поетапно протягом 2017 року. Це означає, що після вступу в дію закону буде розроблений порядок звільнення військовослужбовців, який міститиме строки та обсяги звільнення. Ймовірно, це буде зроблено у формі директив керівників органів виконавчої влади або у формі наказів їх керівників (директива Міністра оборони, наказ Міністра оборони).

У Генштабі заявляють, що строки та обсяги звільнення будуть розроблені за такими критеріями:

- час укладання контракту;

- пріоритет для осіб, які знаходяться в «бойових частинах»;

- морально-психологічні особливості військовослужбовця, його бажання проходити службу;

- виконання завдань військовою частиною в зоні АТО та час такого виконання.

За цими критеріями буде складений графік звільнення і протягом 2017 року (один рік з дня набуття чинності закону) всі, хто мають право на звільнення, і не бажатимуть далі проходити військову службу, будуть звільненні.

Після вступу в дію закону #5337 наступне завдання громадськості та військових органів - це у стислі терміни розробити та затвердити обсяги та строки звільнення, щоб отримати визначеність у цьому питанні. Важливо, щоб такі правові акти були прийняті якомога швидше і містили чітку та недвозначну процедуру звільнення. Надалі - контроль за прийнятим порядком звільнення військовослужбовців.

РОЗІРВАННЯ КОНТРАКТІВ, ЯКІ ЗАКІНЧИЛИСЬ/ЗАКІНЧУЮТЬСЯ ПІСЛЯ 07 СІЧНЯ 2017 РОКУ

Приклад 6. Військовослужбовець Олег підписав строковий контракт під час дії особливого періоду на строк 3 роки. Контракт було підписано у травні 2014 року. Таким чином його контракт завершується у травні 2017 року. Чи потрібно йому переслужувати 18 місяців, щоб отримати право на звільнення?

Закон "5337" набув чинності 07 січня 2017 року. Таким чином, строкові контракти, які закінчились до 06 січня 2017 року, були автоматично продовжені. На момент продовження таких контрактів діяла норма про їх автоматичне продовження:

"для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, дія контракту продовжується понад встановлені строки на період до оголошення демобілізації..." (п. 2 ч. 9 ст. 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"). Отже, особи, які мають такі контракти, повинні "переслужувати" 18 місяців, щоб отримати право на звільнення.

Контракти, дія яких завершується після 07 січня 2017 року, не будуть автоматично продовжені, оскільки норми про продовження контрактів після набуття чинності закону 5337 (після 07 січня 2017 року) вже немає. Тому таких осіб мають звільнити одразу по закінченню їх контракту. На таких осіб також НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ норма про звільнення протягом року з дня набуття чинності законом 5337 та графіки звільнення. Такі особи підлягають звільненню ОДРАЗУ після закінчення строку дії їх контракту.

Без прогалин не обійшлось

Під час прийняття закону не обійшлось і без правових прогалин. Знову була внесена поправка зголосу, яка дещо скоректувала строки звільнення військовослужбовців. Окрім пришвидшення процедури звільнення вона спричинила і правову прогалину. Мова йде про суперечність норм, які закладені у прикінцевих положеннях. Зокрема йдеться про норми п. 2 (абз. 2 і 3 з одного боку і абз. 5 з іншого боку).

Абз. 2, 3 викладено в такій редакції:

«Встановити, що право на звільнення з військової служби набувають військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, дію якого було продовжено понад встановлені строки на період до оголошення демобілізації та які вислужили не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, крім випадків, визначених абзацом другим частини третьої статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом.

Абз. 5 викладено в такій редакції:

«Звільнення таких військовослужбовців з військової служби здійснюється (за бажанням військовослужбовця) у строки та в обсягах, визначених центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, не пізніше одного року з дня набрання чинності цим Законом».

Суперечність цих двох норм полягає у строках вступу в дію закону і в можливості реалізувати військовослужбовцем своє право на звільнення. Цю суперечність можна продемонструвати на такому прикладі.

Приклад 7. Військовослужбовець Іван уклав контракт строком "до закінчення особливого періоду" 15 вересня 2016 року. Відповідно до абз. 3 п. 2 прикінцевих положень він набуде право на звільнення 15 вересня 2018 року, після того як вислужить 24 місяці. А відповідно до абз. 5 прикінцевих положень військовослужбовці, які набувають право на звільнення (наприклад, наш військовослужбовець Іван) звільняються не пізніше одного року з дня набуття чинності цим законом. Закон набув чинності 07 січня 2017 року. Тоді це означатиме, що всі військовослужбовці мають бути звільнені до кінця 2017 року. Але як бути з тими, хто отримає право на звільнення тільки у 2018 році? Їх не можна звільнити протягом 2017 року, як того вимагає абз. 5 п. 2, оскільки вони ще не набули права на звільнення , передбачене абз. 5 п. 2. В такому разі доцільно було б передбачити звільнення таких військовослужбовців не пізніше одного року не «з дня набуття чинності цього закону», а «з дня набуття права військовослужбовця на звільнення відповідно до норм цього закону». Таким чином, для звільнення осіб, які отримують право на звільнення у 2018 році, необхідно буде внести зміни до чинного закону для усунення даної суперечності.

ПЕРЕУКЛАДАННЯ КОНТРАКТІВ

У разі бажання військовослужбовця далі проходити військову службу він може переукласти контракт на такі строки:

для військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах рядового складу, - на 3 роки;

для осіб офіцерського складу - на строк від 5 до 10 років.

Для осіб офіцерського складу, які мають право на пенсію за вислугу років, за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 2 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.

**УВАГА! Переукласти контракт на 6 місяців можна лише при умові, якщо військовослужбовець зараз проходить службу за 6-місячним контрактом. Перейти на 6-місячний контракт з безстрокового або зі строкового контракту (окрім власне 6-місячного) не можна.

До Вашої уваги ВІДЕОРОЗ'ЯСНЕННЯ ПО ЗАКОНУ 5337.

https://www.youtube.com/watch?v=GXDPuFEZFc8


Антон Красов, правозахисник, юрист ВПГО «Юридична Сотня»

www.facebook.com/anton.krasov

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх