EN|RU|UK
Блоги Олексій Шершньов
Генеральний директор медичної компанії ilaya, керівник проектів "Біотех-реабілітація поранених" та "Банк шкіри"
  3820  2

Шкіра і кістки для бійців АТО: три реальні історії

Інноваційний соціальний проект "Біотех-реабілітація поранених" продовжує надавати допомогу пораненим у зоні АТО. Станом на серпень 2016 року в проект прийнято понад 60 поранених в зоні АТО, і більше ніж половина з них з них вже повернулися до повноцінного життя.

Пораненим виконується оперативне лікування важких травм кісток кінцівок за методикою, розробленою спеціалістами київської медичної компанії ilaya - відновлення кісткової тканини за допомогою власних стовбурових клітин пацієнта.

Ця методика вже протягом 12 років відпрацьована на практиці лікарями та біотехнологами компанії - такого досвіду в ортопедії-травматології не має жодна біотехнологічна клініка світу. Всі необхідні кошти для лікування у рамках проекту забезпечує Всеукраїнський центр волонтерів "People's Project", який за рахунок залучення внесків меценатів в усього світу, зібрав протягом двох років роботи проекту близько 18 мільйонів гривень.

Відріжеш ногу - відріжу голову

протезирование реабилитация


Олександр з 25 ОДПДБр та два Олега - з "Донбасу" та "Айдару" - одні з найважчих пацієнтів соціального проекту "Біотех-реабілітація поранених". Перед кожним з них звичайна медицина "розвела руки", і на допомогу героям прийшли медичні інновації - відновлення кісток після важких ушкоджень завдяки клітинним технологіям. Інакше - героям би загрожувала ампутація ніг.

26-річний десантник Олександр народився у Царичанському районі на Дніпропетровщині. Був мобілізований підчас першої хвилі. У 2014 році брав участь в багатьох військових операціях. За його плечима - Шахтарськ, Савур-Могила, визволення Слов'янська та Дебальцево. Вважає, що дійти до останнього населеного пункту йому дивом пощастило, адже більшість його побратимів поклали своє життя за мир на рідній землі. Але, каже, ті, хто залишився, мають сили та настрій довершити незакінчене та відкинути ворога далеко за межі України - лише чекають наказу.

Найбільше у війні герой запам'ятав день 6 вересня, коли його автоколона по дорозі з Дебальцево у Щастя потрапила у засідку ворога. Унаслідок масованого обстрілу з РПГ тоді загинуло та отримало поранення багато побратимів Олександра, а сам боєць отримав опіки, контузію та численні травми рук та ніг. Вантажівка, яку вів Олександр, згоріла ущент. Потім почалася друга війна - війна за ногу бійця. Кілька разів лікарі госпіталів, побачивши безформну ступню, у якій не припинялися гнійні процеси, пропонували ампутацію як єдиний вихід. Проте боєць не здавався. Його перчений вислів "якщо ти мені відріжеш ногу, я тобі відріжу голову" - як взірець відчайдушної боротьби за здоров'я та бажання вирвати перемогу любою ціною. Навіть серед закривавлених та брудних бинтів проступає непереможність воїна.

Змарнілим, але, як дієвим Олександр потрапив на огляд лікаря та науковця Володимира Оксимця. 17 операцій, виконаних за півроку в госпіталях, начебто стабілізували стан ноги, але на цьому можливості звичайної ортопедії-травматології вичерпалися. Але лікар швидко побачив завітний шлях до перемоги над травмою, і боєць був оперативно включений у проект "Біотех-реабілітація поранених", а "People's Project" розпочав збір коштів на лікування.

протезирование реабилитация

Стопа Олександра, вивернута назовні, набрякла та мокра від гнійних виділень була справжнім тягарем для бійця. Але команда лікарів крок за кроком вийшла до бажаного результату: пластика, виведення п'яти у природне положення, знову пластика, нарешті - відновлення кісткової тканини за допомогою стовбурових клітин. Згодом - завершуюча операція з пластики рубця. Нога героя збережена, він впевнено ходить пішки - долає десятки кілометрів лісових стежок неподалік рідного села. Часи загрози ампутації згадує з посмішкою.

протезирование реабилитация


Повернення з мороку безвиході

Інший герой - 25-річний доброволець з батальйону "Айдар", франківець Олег. Його знає мабуть кожний другий київський волонтер, який опікується лікуванням бійців. Євромайдановець, який у лютому 2014 році поцупив у міліції два водомети, перебравшись у міліцейську форму. А навесні того ж року став командиром одного з підрозділів "Айдару". Згадує, як тоді, на самому початку АТО українські добровольці були більше схожі на "пацанів" з 90-х - у спортивній одежі з автоматом в руках розблоковували колонну українських військ у Староб і льську. Потім, ще більш "гарячі" точки, більш складні бойові завдання та більші успіхи - визволення Новоайдару, Щастя та Металісту, затримання 14 сепаратистів під час виборів Президента, взяття в полон 18 членів спецпідрозділу "Дон" та виведення з оточення багатьох українських солдат.

У самому розпалі бойових дій, коли здавалося, що до Перемоги залишаються лічені тижні, Олег отримав небезпечні осколкові поранення. Сталося це 27 липня 2014 року неподалік м. Лутугине унаслідок танкового удару терористів. З десяти побратимів в живих залишився один Олег - лише завдяки тому, що один з бойових друзів, 19-річний Михайло, прикрив його собою. Побратими кажуть, що Олег народився "в сорочці". У нього потрапило 19 осколків, він отримав важкі травми ноги та руки. Важко поранений боєць ще довго лежав серед загиблих друзів. Велика втрата крові загрожувала його життю, проте Олегу пощастило дотягнутися до рації та повідомити про своє місце знаходження. На борту вертольота, що забрав Олега з поля бою, хлопця двічі повертали до життя за допомогою дефібрилятора. Потім до стабілізації стану Олег перебував у Харкові, а згодом його переправили літаком в київський госпіталь. Герой згадує, як після семи днів реанімації він прийшов у свідомість та зателефонував своїй дівчині Мар'янці, а наступного дня, коли вона прилетіла, зробив їй пропозицію.

протезирование реабилитация

Потім - місяці у госпіталях. Дівчата-волонтери вмивалися слізьми, коли бачили страждання героя. Згодом загальний стан стабілізувався, але ніхто не знав, що робити з кістками - біло вибито 12 см плечової кістки та 8 см стегнової. Герой міг втратити ліву руку та ліву ногу та залишитися назавжди прикутим до інвалідної коляски. Узимку 2015 року скаліченого Олега привезли у колясці на огляд лікаря медичного центру ilaya. Зморщене чоло, безвих і дь в очах, довжелезні стрижні металевих конструкцій, які стирчали к різні боки. Герой втомився від лікарів та журналістів і мріяв лише про одне - щоб йому дали спокій.

протезирование реабилитация


Утім, лікарі завзято почали допомогу герою. Першим основним етапом стало відновлення дефекту плечової кістки - вже за кілька місяців Олег відчув себе зовсім іншою людиною. Він образу перейшов з коляски на милиці, а влітку вже почав водити автомобіль. Через тривалий час бездіяльності травмованої ноги, стопа деформувалася - це називається еквінно-варусна деформація, або "кінська стопа". Цю проблемі подолали восени за допомогою класичної Ілізаровської методики. А взимку відновили дефект стегна - за допомогою клітинних технологій. Зараз боєць впевнено користується рукою та ногою.

протезирование реабилитация

Краще, ніж у Європі

Ще один герой-доброволець - 47 річний боєць батальйону "Донбас" Олег з Черкаської області. Раніше працював таксистом, що добре помітно по його товариськості. Після повідомлень про перші масові жертві конфлікту на Сході не витримав, та разом з друзями вирушив на фронт. Визволяв багато населених пунктів Донбасу, серед яких Попасна та Лисичанськ.

протезирование реабилитация


Брав участь у штурмах Іловайська, де й отримав важке поранення стегна. 19 серпня куля снайпера вибила 14 см стегнової кістки - з точки зору звичайної медицини прогноз невтішний. Інвалідність - найбільш вірогідна перспектива. У вітчизняних медичних установах лікарі навіть не бралися допомогти, тому героя доправили на лікування у Литву. Там була виконана невдала спроба замістити дефект стегна за допомогою малогомілкової кістки. За 9 місяців лікування зрощення не відбулося. Вся справа в клітинах, адже після трансплантації звичайної кістки у перші дні гине близько 40% клітин, через що вірогідність зрощення стає низькою.

протезирование реабилитация


На відміну від цього, при лікування з застосуванням клітинних технологій трансплантується так звана "прекістка", яка у 98% зрощується після першої трансплантації. Адже стовбурові клітини не лише формують кістку. А ц стимулюють процеси пророщення судин та регенерацію інших тканин.

Цікаво, що у Олега був шанс отримати Литовське громадянство, якби він пролікувався там ще три місяці. Але чи потрібно воно справжньому патріоту України? Каже, що тут йому краще та рідніше. І лікування ефективніше. Адже через кілька місяців після відновлення дефекту стегна за допомогою біотехнологій Олег почав навантажувати ногу.

протезирование реабилитация


Можливо все, якщо не заважатимуть

Що ж являють собою ці біотехнології? Це - майстерне використання природних властивостей організму людини для регенерації тканин. За словами співрозробника такої методики ортопеда-травматолога Володимира Оксимця, потрібно лише взяти стовбурові клітини та "вказати", на яку тканину потрібно перетворитися у цьому допоможе невеличкий фрагмент окістя, взятий у того ж пацієнта.

протезирование реабилитация


Лікування в рамках проекту складається з кількох етапів: спочатку лікарі проводять забір власних клітин (з червоного кісткового мозку та малогомілкової кістки), а потім, через кілька тижнів підготовки клітинно-тканинного матеріалу в біолабораторії, проводять основну операцію. У залежності від складності випадку, можуть призначатися додаткові операції. Вже через 1,5 місяці після основної операції, під час якої застосовуються біотехнології, лікарі констатують у всіх пацієнтів активні процеси відновлення кісток. Дещо подібні методики можна використати для регенерації інших тканин. Біологи медичного центру ilaya Дмитро Зубов та Роман Василь є в завжди "з головою" у науці. Кажуть, клітинні технології можуть все, за ними - майбутнє медицини. Разом з Володимиром Оксимцем вони неодноразово представляли спільні досягнення на міжнародних конференціях з новітніх методик регенерації, зокрема у Мюнхені, Лейпцизі.

протезирование реабилитация

Сумно лише, що у проект "Біотех-реабілітація поранених" попадають бійці здебільшого після місяців або років лікування, рівень якого не відповідає рівню складності травми. Від цього - гнійні процеси, подавлений імунітет, іноді навіть наркотична залежність через регулярне вживання сильнодіючих знеболюючих. Але попри все, рано чи пізно біотехнології повертають бійцю здоров'я, віру в щастя, та гордість за Україну!

Незважаючі на успіхи, проект "Біотех-реабілітація поранених" вже нажив собі багато ворогів. Нажаль, багато державних медичних установ керується не інтересами пораненого бійця, а власною "зірковістю". Бачать у біотехнологіях конкуренцію, замість можливості об'єднати зусилля заради здоров'я людей. Називають "шайрайством", незважаючи на те, що кожен пацієнт проекту був відновлений. Лякають онкологією, хоча у відкритих джерелах є низка підтверджень, що теоретично рак можуть викликати лише ембріональні стовбурові клітини (отримані з ембріону, вилученого піл час аборту), а мезенхімальні стромальні клітини, які застосовуються у рамках проекту цілком безпечні. Навіть більше - за результатами досліджень люди, проліковані з використанням стовбурових клітин, хворіють на рак рідше ніж ті, хто не проходив такого лікування.

Відновити не треба ампутувати

протезирование реабилитация

Є ще одна проблема - висока вартість лікування. Незважаючи на те, що медичний центр дає спеціальну ціну на рівні собівартості, витрати ні лікування величезні. Іноді у складних випадках сягають понад півмільйона - половина з них приходиться на складні операції та витратні матеріали, а інша - на підготовку клітин у біолабораторії та виготовлення ексклюзивних 3 D -носіїв, які потім "заселяються" цими клітинами та трансплантуються у місце дефекту. "People's Project" завдяки внескам небайдужих може профінансувати прийняття у проект 3-4 бійців на місяць, але що робили, якщо по допомогу звертаються 7 бійців на місяць? Герої у черзі за здоров'ям - це принизливо для країни. Крім того, це продовжує страждання та може призвести до ще більших ускладнень.
протезирование реабилитация


Для вирішення цієї проблеми засновник проекту Олексій Шершньов розпочав перемовини з депутатами та посадовцями аби отримати допомогу держави. Адже регенерація - це не лише повноцінне життя героя, а й економія державних коштів: утримання молодого інваліда з ампутованою кінцівкою коштує державі у десять раз дорожче, аніж оплатити йому відновлення кінцівки за допомогою біотехнологій. результаті у грудні 2015 року Верховна рада прийняла поправку в нормативи, згідно яким держава може фінансувати не лише протезування, а й регенерацію. У держбюджеті вже виділено для цього 150 000 тис. гривень, Міністерство соціальної політики та Міністерство фінансів погодили.

Але вкотре на шляху проекту стали медики - за неофіційними даними деякі посадовці з Міністерства охорони здоров'я відверто саботують погодження фінансування соціальної ініціативи, у будь-який спосіб вмовляють керівництво відомства припинити процес співпраці, так само, як раніше вмовляли бійців не йти на лікування у проект, пропонуючи їм ампутації та протезування. Яка їх мотивація зараз "ампутувати" долі бійців - можна лише здогадуватись. Але час - завжди на боці правди. Разом з соціальним проектом "Біотех-реабілітація поранених" - більша частина волонтерського руху та десятки врятованих героїв!

протезирование реабилитация
Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх