EN|RU|UK
Блоги Тетяна Чорновол
депутат Верховної Ради України
  1739  26

В дитинстві Гонгадзе малював героїв, що загинули на полі бою

Він малював свою долю

Через нікчемні скандали, якими зараз розхитують країну різні клоуни заради перевиборів, минулого тижня зовсім непомітно відбулися похорони Георгія Гонгадзе. Ні, останків Георгія Гонгадзе… Адже Георгія Гонгадзе вже не поховати. Його ім'я - в історії України. Я не помилюся, коли скажу, що завдяки його жертві Україна пішла своїм шляхом, остаточно відірвалася від "Раші", "совка", феодалізму - ми вийшли на Майдан Гідності, ми витримали атаку Путіна.

Я не помилюся, коли скажу, що багато хто з нас лишився живим завдяки його жертві. Як ангел-охоронець він зберіг багатьох українських журналістів. Впевнена, що в часи режиму Януковича планувалися розправи над конкретними працівниками мас-медіа, проте репресії стримувалися через прецедент Гонгадзе. Просто боялися викликати хвилю народного гніву та обурення, яку в 2001 році викликало вбивство Гії.

Отож Георгій віддав своє життя за свободу слова. За можливість журналіста мати свою позицію та висловлювати її... Тільки дуже сумно, що зараз свобода слова, за яку так дорого заплачено (не тільки його життям, він був в авангарді Небесної Сотні) трансформувалася у вседозволеність "чорного піару" та "джинси".

Хочеться згадати його живим. Я не можу, бо не знала особисто Гію. Я тільки знала його матір Лесю Гонгадзе. Мені здається він був щирою, емоційною, яскравою людиною. Мені здається, він народився з долею героя. Мені здається, що він змалечку мріяв стати героєм, коли інші діти мріяв стати космонавтами або продавцями цукерок. Я так думаю, бо була в його дитячій кімнаті.

В 2008 році, коли я їздила в Грузію писати про військову агресію Росії, Леся Гонгадзе, що була в Тбілісі, запросила в гості. Так я побувала в квартирі, де виріс маленький Гія. Це його кімната його стіл. Старовинні меблі зі Львова свого часу Леся Гонгадзе привезла з собою в Грузію.

гонгадзе

гонгадзе

Це Ведмедик Гії. А тут Леся Гонгадзе показує нам трофей часів борні за Незалежність Грузії. Прапор з зображенням Сталіна, Георгій особисто зняв з тбіліського парламенту.

гонгадзе


А особливо мене вразили його дитячі малюнки. На жаль, в мене не зберіглися фото, проте я їх пам'ятаю дуже добре. Скрізь єдиний сюжет -герой, що помирає на полі бою, лицар в обладунку пронизаний мечем чи стрілою, стікає кров'ю. Виходить, маленький Гія малював своє майбутнє. Однак діти не сприймають смерть, мені здається насправді Георгій малював свої відчуття, що герої не вмирають, що вони стають охоронцями всіх живих, які за правду, за свою країну.

Бажання бути героєм не було дитячим і минучим. Це очевидно було його суттю. Про це свідчить чернетка листа, який писала його матір якомусь посадовцю в Грузії (на жаль, зберіглося фото лише трьох листків). Вона писала, що її син, будучи студентом, все кинув та вирушив в Грузію добровольцем, щоб захищати свою землю від сепаратистів та кремлівського агресора. Як він був поранений в Сухумі, втратив багато крові, бо виносив з поля бою товаришів, однак втік з госпіталю зразу після перев'язки, щоб знову кинутися у бій... Леся Гонгадзе просила, щоб йому була дана довідка, що він був поранений на війні, щоб він зміг зробити операцію в Україні, видалити осколки, що його мучили…

гонгадзе

гонгадзе

гонгадзе


Шукаючи фотографії з квартири Гонгадзе, я зайшла в свій архів, в папку під назвою "Грузія" і виявила, що туди раніше я скинула фото з грузинського періоду життя свого чоловіка. Мій Микола завжди був певний, що після Грузії РФ атакуватиме Україну. Тому в молодості він кинувся захищати Грузію в добровольчому українському загоні (кількома роками пізніше за Георгія, бо він був молодший за Гію, а загинув старшим). Ось його фото в лісах під Сухумі.


гонгадзе

Тут же в папці було фото Миколи 2008 року - часів чергової агресії РФ проти Грузії. Це тоді, коли він їздив зі мною.

гонгадзе

Я пам'ятаю, як я його фотографувала в Тбілісі на фоні пам'ятника Тарасу Шевченку -"боріте-поборете" та плакату "Стоп Роша".Через кілька років він віддав своє життя, зупиняючи її кривавий наступ в Україні.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх