EN|RU|UK
Блоги Ирина Суслова
Народний депутат України, голова підкомітету з питань гендерної рівності і недискримінації Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин
  2330  5

Насильство щодо жінок в умовах військового конфлікту на сході України

З великою прикрістю доводиться констатувати, що Україна поповнила число країн, на території, яких відбуваються військові конфлікти.

В умовах військових дій, на тлі зростаючої економічної незахищеності і психологічної напруги, катастрофічно збільшилися прояви гендерного насильства.

Україна потребує допомоги ООН у проведенні моніторингу, зборі та аналізі даних про випадки сексуального насильства, розробці політик щодо запобігання та протидії сексуальному насильству в зоні конфлікту.

Ми потребуємо додаткової підтримки з боку міжнародного співтовариства і у вирішенні питань розширення доступу до медичної, психосоціальної, правової допомоги, послуг соціально-економічної реінтеграції жертв сексуального насильства.

Слід зазначити, що в умовах збройного конфлікту, який сам по собі є насильством, гостро актуалізувалася і проблема домашнього насильства, від якого переважно страждають жінки.

Поширення домашнього насильства спостерігається не тільки на території конфлікту, а й по всій країні: через стрес, викликаний війною, тривогу і психологічний стан демобілізованих учасників бойових дій після повернення їх з війни.

Згідно відомчій статистиці Міністерства соціальної політики України, протягом 2015 року було зареєстровано 103 тисячі 101 звернення з приводу насильства в сім'ї. З них - 88 551 звернень від жінок.

Такий стан справ спонукає нас прискорити ратифікацію Конвенції Ради Європи про попередження насильства по відношенню до жінок і домашнього насильства та боротьбу з цими явищами (Стамбульської конвенції).

Нещодавно підготовлено новий проект Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», в якому, зокрема, передбачається створення притулків і гарячих ліній для постраждалих від насильства.

Важливою подією стало затвердження Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2016 року Національного плану дій щодо виконання резолюції Ради безпеки ООН 1325 "Жінки, мир, безпека» на період до 2020 року, спрямованого на забезпечення стабільного миру та вирішення конфліктів з урахуванням гендерного аспекту; створення умов для розширення участі жінок в миротворчих процесах; запобігання та подолання гендерно зумовленого насильства; удосконалення системи захисту жінок, які постраждали від конфліктів.

Вивчення 40-ка мирних процесів у 35 країнах за останні тридцять років показало, що у тих випадках, коли жіночі групи мали змогу впливати на мирний процес, рівень успішності у досягненні згоди між сторонами був значно вищим.

Хочу наголосити, що за насильницькі дії проти жінок, які відбуваються на тимчасово окупованій території України, несе відповідальність Російська федерація як держава.

Чисельні факти викрадення, катування, знущань і сексуального насильства над жінками були надані українськими правозахисниками під час засідання Комітету ООН (CEDAW) в рамках 62-ї сесії, на якій розглядалася доповідь Росії про виконання Конвенції про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок.

Всі випадки порушення Росією прав жінок і норм гуманітарного та міжнародного права на території, тимчасово непідконтрольній Україні, знаходяться в полі зору українського парламенту, зокрема, міжфракційного депутатського об'єднання «Рівні можливості», і ми постійно привертаємо до них увагу міжнародної спільноти.

Ми продовжуємо використовувати всі можливі дипломатичні канали для посилення тиску на Росію і у зв'язку з викраденням та арештом Надії Савченко, яка два роки незаконно утримується в російській в'язниці.

У міжнародний день жіночої солідарності, під час акції на підтримку Надії, ми передали до Посольства Росії петицію з вимогою припинити порушення прав людини і звільнити Надію; кілька днів тому направили листи впливовим жінкам світу- Далі Грібаускайте, Ангелі Меркель, Мелані Вервір, Мішель Обамі, Мадлен Олбрайт, Кондолізі Райс та ін. - з проханням публічно підтримати Надію Савченко і сприяти її звільненню.

Впевнена, що коли маленькі хвилі надії, що надходять від кожної з нас, зіллються воєдино, цей стрімкий потік надії, завзяття і хоробрості зможе змести найміцніші стіни гноблення і несправедливості.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх