EN|RU|UK
Блоги Віктор Галасюк
Народний депутат (РПЛ), Голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва
  305  0

Примус до модернізації

Як мости будують, зводячи їх з двох берегів, так і Райнерт та Аджемоглу з Робінсоном підійшли з різних сторін до роз'вязання однієї з найбільших загадок людства - причини багатства і бідності націй.

Райнерт з'ясував, що коріння багатства і бідності криються в структурі виробництва, в спеціалізації економіки країни. Держава, що спеціалізується на дешевій сировині, як правило, спеціалізується й на бідності, а та, що сфокусувалася на високотехнологічній промисловій продукції - відповідно, на багатстві.


Аджемоглу і Робінсон наголошують, що ключ у домінуванні в економіці, політиці, суспільстві певного типу інститутів, «правил гри». Екстрактивні інститути, які концентрують політичну та економічну владу в країні в руках обмеженого кола осіб, зазвичай, ведуть до бідності, стримують країну від збагачення. Інклюзивні ж, що залучають широкі верстви населення до «економічної гри» та політичного впливу, навпроти - створюють умови для розвитку і збагачення країни.

Без переходу від екстрактивних до інклюзивних інститутів з однієї сторони та від сировинної до виробнично-наукової спеціалізації з іншої - Україні ні сьогодні, ні завтра нічого не світить! Це треба усвідомити і направити всі зусилля суспільства і влади на системну трансформацію - від сировинного монополізму до конкурентних інновацій.

Безумовно, правий і Райнерт, і Аджемоглу з Робінсоном у своїх дуже схожих за назвою книгах - критично важливі і інститути, і структура економіки країни. Але хто у владній більшості сьогодні мислить такими категоріями? Хто ставить на меті, використовуючи ці знання, здійснити фазовий перехід з бідності до процвітання суспільства? Таких абсолютна меншість. І підсилити їх, примушуючи владу до радикальних змін і модернізації замість консервації, може тільки суспільство.

Матеріал також доступний на фейсбуці Віктора Галасюка:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1139621719416226&set=a.770498839661851.1073741826.100001052254649&type=3&theater.

Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх