EN|RU|UK
Блоги Кирило Сергєєв
Почесний Голова ВГО "Товариство Ветеранів АТО"
  836  0

«Ветерани» або «учасники» АТО?

Коли ми тільки започатковували Товариство Ветеранів АТО, то якось один з чиновників Адміністрації Президента обурено сказав: «Які «ветерани», коли АТО ще не скінчилось?». Я здивовано перепитав: «А на якому стовбі ви прочитали, що статус ветерана, хоч якось пов'язаний з тривалістю війни?». Чиновник розгубився і не став відповідати. Та я, врешті, повернувся зі сумнівами. Перекопавши наше і міжнародне законодавство вияснив. В українському законодавстві визначення ветерана війни наведене в статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту», згідно якого: «Ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав» - ніякої прив'язки до факту завершення війни.

Історія терміну починається з Римської Імперії, де ветеранами називали воїнів, у яких завершився строк перебування у війську, незалежно від того, чи триває ще сама війна чи ні. Сучасний світовий термін трошки уточнився, і ветеранами стали називати всіх тих, хто на законних підставах припинив перебування у складі збройних сил - демобілізувався, звільнився, отримав інвалідність, головне, що він не дезертир, був військовим, став цивільним. За один контракт воїн може побувати не на одній, а на декількох війнах, коли його контракт завершується, деякі війни, де він був, можуть бути також завершеними, а деякі ще можуть тривати, але якщо солдат легально став цивільним, то він стає ветераном незалежно від тривалості геополітичних і військових конфліктів.

Як на мене, питання не є принциповим. За термінологією учасник - це той, хто приймає участь зараз, а саме - діючий військовослужбовець. Ветеран - той, хто приймав участь, але припинив і став цивільним. Але до тієї термінології я завжди ставився байдуже, приймаючи і один і другий термін. Але періодично в суспільстві вистрілював вираз про виключно учасників, бо АТО не скінчилось, причому нав'язувався він досить агресивно, часто навіть зі звинуваченнями у недопустимості терміну «ветеран».

Тож виникло питання: звідки наші чиновники взяли те уявлення, що поки триватиме війна, у них не буде ветеранів? І вияснив!

Звернув увагу, що любителі цього виразу і ревниві його прибічники завжди були пов'язані з Адміністрацією Президента. Почав спілкуватись, і мені таки підтвердили. Дійсно! Вираз належить Президенту. Це його особисте переконання. І ще не знайшлось жодної людини, хто заперечив би йому. Деякі люди в оточенні розуміють абсурдність виразу, але мовчать, а більшість навіть не замислюються, і наче чечітку відбиває цей же вираз у спілкуванні з усіма в сенсі: Якщо шеф так думає, то і я всім буду так доводити.

Навіть коли готували Державний орган у справах ветеранів війни, його назвали: «Державна служба у справах ветеранів війни та УЧАСНИКІВ АТО».

Тож причиною появи нелогічної тези про зв'язок між ветеранами та тривалістю війни стала звичайна помилковість гаранта і блюзнірство шавок в його оточенні.

Вираз періодично вилітає у ветеранські кола і так само швидко зникає. Нещодавно одна ветеранська організація змінила свою назву, замість слова "ветеранів" вставивши "учасників", я підхожу до керівника: "Кажуть, ви з Адміністрацією Президента почали активно працювати?". Той урочисто підтвердив, що так, маємо спільні програми, так і не зрозумівши, що то був троллінг, а не чутки.

Тож, не ведіться на тупощі, а завжди користуйтесь звичаною логікою, це єдина гарантія не перетворитись на вату. А ще ніколи не ледачтесь погуглити поняття. Інколи дуже цікаві речі можна знайти.


Комментировать
Сортировать:
в виде дерева
по дате
по имени пользователя
по рейтингу
 
 
 
 
 
 вверх